or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens Speedfax™ QE220 Molded Case Circuit Breaker, 120/240 VAC, 20 A, 10 kA Interrupt, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens Speedfax™ QE220 Molded Case Circuit Breaker, 120/240 VAC, 20 A, 10 kA Interrupt, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
SKU314175
MFGR #QE220
Your Cost: $415.14/ea
List: SIEMENS QE220 2P-20A GFI
SIEMENS QE220 2P-20A GFI
Alternate Catalog Number US2:QE220 Application EQUIPMENTPROTECTION ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number QE220 Connection Plug-In Connection Type Plug-In Country of Origin PH Currency USD Dimensions 6.6 in L x 3.4 in W x 2.8 in H EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 72.00 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.9000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.41 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536308000 Height 2.8000 in Height [Metric] 7.1120 cm Length 6.6000 in Length [Metric] 16.7640 cm Number Of Poles 2 Phase 1 pH Returnable N Standard UL/CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 489 Type Type QE Low Voltage Miniature Residential UNSPSC 39121601 UPC 11 78364330588 UPC 12 783643305885 Width 3.4000 in Width [Metric] 8.6360 cm Wire Size 16 to 14 AWG Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 20 A Interrupt Rating 10 kA Trip Type Thermal Magnetic Voltage Rating 120/240 VAC EQUIPMENTPROTECTION 10kAINTERRUPT Provides protection of equipment from damaging line to ground faults currents De-energizes the circuit for all ungrounded conductors of the circuit Long time and instantaneous trip functions 14 to 16 AWG aluminum/copper wire
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:QE220 |
| Application | EQUIPMENTPROTECTION |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | QE220 |
| Connection | Plug-In |
| Connection Type | Plug-In |
| Country of Origin | PH |
| Currency | USD |
| Dimensions | 6.6 in L x 3.4 in W x 2.8 in H |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 72.00 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.9000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.41 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536308000 |
| Height | 2.8000 in |
| Height [Metric] | 7.1120 cm |
| Length | 6.6000 in |
| Length [Metric] | 16.7640 cm |
| Number Of Poles | 2 |
| Phase | 1 pH |
| Returnable | N |
| Standard | UL/CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 489 |
| Type | Type QE Low Voltage Miniature Residential |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78364330588 |
| UPC 12 | 783643305885 |
| Width | 3.4000 in |
| Width [Metric] | 8.6360 cm |
| Wire Size | 16 to 14 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 20 A |
| Interrupt Rating | 10 kA |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Voltage Rating | 120/240 VAC |
| EQUIPMENTPROTECTION |
| 10kAINTERRUPT |
| Provides protection of equipment from damaging line to ground faults currents |
| De-energizes the circuit for all ungrounded conductors of the circuit |
| Long time and instantaneous trip functions |
| 14 to 16 AWG aluminum/copper wire |