or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens Speedfax™ Q215 Molded Case Circuit Breaker, 120/240 VAC, 15 A, 10 kA Interrupt, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens Speedfax™ Q215 Molded Case Circuit Breaker, 120/240 VAC, 15 A, 10 kA Interrupt, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
SKU27527
MFGR #Q215
Your Cost: $15.49/ea
List: SIEMENS Q215 2P 15A 120/240V CB
SIEMENS Q215 2P 15A 120/240V CB
Alternate Catalog Number US2:Q215 Amperage Rating 15 A Application ELECTRICALDISTRIBUTION ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number Q215 Connection Plug-In Connection Type Plug-In Country of Origin MX Currency USD Dimensions 3 in L x 3 in W x 2 in H EU RoHS Indicator C Frame QP(125A) Frequency Rating 60 Hz Gross Volume Per Pack 35.00 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.5500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.25 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 3.5000 in Height [Metric] 8.8900 cm Interrupt Rating 10 kA Length 2.5000 in Length [Metric] 6.3500 cm Manufacturer Siemens Number Of Poles 2 Phase 1 pH Returnable Y Standard ULLISTED/CSA/NOMCERTIFIED Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 489 Stock Status NORMALLY STOCKED Temperature Rating 40 °C Trip Type Thermal Magnetic Type Type QP/MP UNSPSC 39121601 UPC 11 78364314835 UPC 12 783643148352 Voltage Rating 120/240 VAC Width 4.0000 in Width [Metric] 10.1600 cm Wire Size 14 to 6 AWG ELECTRICALDISTRIBUTION 10kAINTERRUPT It is ideal to use in air conditioning, heating, refrigeration and distribution applications 14 to 6 AWG copper aluminum wire
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Media
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:Q215 |
| Amperage Rating | 15 A |
| Application | ELECTRICALDISTRIBUTION |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | Q215 |
| Connection | Plug-In |
| Connection Type | Plug-In |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 3 in L x 3 in W x 2 in H |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frame | QP(125A) |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 35.00 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.5500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.25 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 3.5000 in |
| Height [Metric] | 8.8900 cm |
| Interrupt Rating | 10 kA |
| Length | 2.5000 in |
| Length [Metric] | 6.3500 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Number Of Poles | 2 |
| Phase | 1 pH |
| Returnable | Y |
| Standard | ULLISTED/CSA/NOMCERTIFIED |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 489 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Temperature Rating | 40 °C |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Type | Type QP/MP |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78364314835 |
| UPC 12 | 783643148352 |
| Voltage Rating | 120/240 VAC |
| Width | 4.0000 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |
| Wire Size | 14 to 6 AWG |
| ELECTRICALDISTRIBUTION |
| 10kAINTERRUPT |
| It is ideal to use in air conditioning, heating, refrigeration and distribution applications |
| 14 to 6 AWG copper aluminum wire |