or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens Speedfax™ Q1520 Duplex Molded Case Circuit Breaker, 120 VAC, 20 A, 10 kA Interrupt, 1 Pole
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens Speedfax™ Q1520 Duplex Molded Case Circuit Breaker, 120 VAC, 20 A, 10 kA Interrupt, 1 Pole
SKU27525
MFGR #Q1520
Your Cost: $23.11/ea
List: SIEMENS Q1520 SP 15/20A 120/240V CB
SIEMENS Q1520 SP 15/20A 120/240V CB
Alternate Catalog Number US2:Q1520 Application ELECTRICALDISTRIBUTION ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number Q1520 Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 41.82 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.3800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.17 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 2.9500 in Height [Metric] 7.4930 cm Length 4.5000 in Length [Metric] 11.4300 cm Returnable Y Standard UL489 Standards ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, UL 489, HACR Rated Type QT UNSPSC 39121601 UPC 11 78364314825 UPC 12 783643148253 Width 3.1500 in Width [Metric] 8.0010 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens ElectricalDistribution N/A These space saver duplex breakers combine two independent 1/2 in breaker poles in a common unit This unit plugs into one load center stab and requires one panel space Siemens 2-pole Duplex circuit breaker features high quality thermal magnetic case for extra protection Circuit breaker has toggle type switch and offers long-time instantaneous functions to perform efficiently It is ideal to use in Siemens EQ, Ultimate, ITE and Gould load centers It offers circuit limiting with rejection clip and uses plug-in mounting to hold firmly 14 to 6 AWG copper/aluminum 15 to 20 A ampere rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Media
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:Q1520 |
| Application | ELECTRICALDISTRIBUTION |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | Q1520 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 41.82 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.3800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.17 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 2.9500 in |
| Height [Metric] | 7.4930 cm |
| Length | 4.5000 in |
| Length [Metric] | 11.4300 cm |
| Returnable | Y |
| Standard | UL489 |
| Standards | ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, UL 489, HACR Rated |
| Type | QT |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78364314825 |
| UPC 12 | 783643148253 |
| Width | 3.1500 in |
| Width [Metric] | 8.0010 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| ElectricalDistribution |
| N/A |
| These space saver duplex breakers combine two independent 1/2 in breaker poles in a common unit |
| This unit plugs into one load center stab and requires one panel space |
| Siemens 2-pole Duplex circuit breaker features high quality thermal magnetic case for extra protection |
| Circuit breaker has toggle type switch and offers long-time instantaneous functions to perform efficiently |
| It is ideal to use in Siemens EQ, Ultimate, ITE and Gould load centers |
| It offers circuit limiting with rejection clip and uses plug-in mounting to hold firmly |
| 14 to 6 AWG copper/aluminum |
| 15 to 20 A ampere rating |