or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens SpeedFax™ HF365RA Fusible Low Voltage Heavy Duty Safety Switch, 600 VAC, 400 A, 125 hp, 3 Poles, TPST
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens SpeedFax™ HF365RA Fusible Low Voltage Heavy Duty Safety Switch, 600 VAC, 400 A, 125 hp, 3 Poles, TPST
SKU929605
MFGR #HF365RA
$/ea
SIEMENS HF365RA 3P 600V 400A SFTY SW
SIEMENS HF365RA 3P 600V 400A SFTY SW
Actuator SINGLETHROW Actuator Type Lever Operated Alternate Catalog Number US2:HF365RA Application DISCONNECTINGMEANFORSERVICEENTRANCE/LOADS ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number HF365RA Connection MECHANICALLUGS Country of Origin MX Currency USD Dimensions 56.07 in H x 26 in W x 14.68 in D Enclosure NEMA3R Enclosure Type NEMA 3R EU RoHS Indicator C Frequency Rating 60 Hz Gross Volume Per Pack 7045.29 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 93.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 42.18 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109170 Height 45.3200 in Height [Metric] 115.1128 cm Length 6.9400 in Length [Metric] 17.6276 cm Material Steel Mounting Surface Mounting Type Surface Number Of Poles 3 Number of Wires 3 Operating Cycles 6000 Operating Temperature -29 °C Phase 3 Returnable Y Short Circuit Current Rating 200 kA Standard UL98 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL Listed Sub Brand VBII Switch Type SINGLETHROW Temperature Rating -20 to 120 °F Terminal Type Lug Type Fused Low Voltage UNSPSC 39122205 UPC 11 88762187242 UPC 12 887621872427 Width 22.4000 in Width [Metric] 56.8960 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 400 A Contact Form TPST Horsepower 125 hp Voltage Rating 600 VAC DISCONNECTINGMEANFORSERVICEENTRANCE/LOADS Heavy Duty Safety Switches 200 - 1200 amp Quick-make, quick-break operating mechanism that ensures positive operation Visible blade, double break switching action Arc chutes dissipate heat and prolong switch life Highly visible red handle grip designed for hook stick operation Defeatable dual cover interlock, center punch provided for field drilling to allow on padlocking Center punch provided for field drilling to allow ON padlocking Handle can be padlocked in the OFF position with up to three padlocks with 5/16 in hasps Generous top, bottom and side gutters that meet or exceed NEC wire bending space requirements Informative door labeling which includes replacement parts list Tangential knockouts through 600 A for easy conduit lineup Side hinged door that opens 180 deg for easier wiring Unique enclosure design increases rigidity and prevents cuts and scrapes to conductors and installers hands Spring reinforced fuse clips that assure reliable contact for cool operation Door latch securely holds door closed and allows cover padlocking Front removable mechanical lugs that are suitable for CU/AI 60 or 75 deg C conductors Lugs are field convertible to copper body and to a wide variety of compression connectors Hinged clear line terminal shield with probe holes for inspecting or testing line side terminals Embossed aluminum nameplate on heavy duty switches provides highly visible ON/OFF indication Drawn cover for increased rigidity and resistance to abuse Top key hole and bottom mounting holes provide easy 2 or 3-point mounting
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Actuator | SINGLETHROW |
| Actuator Type | Lever Operated |
| Alternate Catalog Number | US2:HF365RA |
| Application | DISCONNECTINGMEANFORSERVICEENTRANCE/LOADS |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | HF365RA |
| Connection | MECHANICALLUGS |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 56.07 in H x 26 in W x 14.68 in D |
| Enclosure | NEMA3R |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 7045.29 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 93.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 42.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109170 |
| Height | 45.3200 in |
| Height [Metric] | 115.1128 cm |
| Length | 6.9400 in |
| Length [Metric] | 17.6276 cm |
| Material | Steel |
| Mounting | Surface |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Poles | 3 |
| Number of Wires | 3 |
| Operating Cycles | 6000 |
| Operating Temperature | -29 °C |
| Phase | 3 |
| Returnable | Y |
| Short Circuit Current Rating | 200 kA |
| Standard | UL98 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL Listed |
| Sub Brand | VBII |
| Switch Type | SINGLETHROW |
| Temperature Rating | -20 to 120 °F |
| Terminal Type | Lug |
| Type | Fused Low Voltage |
| UNSPSC | 39122205 |
| UPC 11 | 88762187242 |
| UPC 12 | 887621872427 |
| Width | 22.4000 in |
| Width [Metric] | 56.8960 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 400 A |
| Contact Form | TPST |
| Horsepower | 125 hp |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| DISCONNECTINGMEANFORSERVICEENTRANCE/LOADS |
| Heavy Duty Safety Switches 200 - 1200 amp |
| Quick-make, quick-break operating mechanism that ensures positive operation |
| Visible blade, double break switching action |
| Arc chutes dissipate heat and prolong switch life |
| Highly visible red handle grip designed for hook stick operation |
| Defeatable dual cover interlock, center punch provided for field drilling to allow on padlocking |
| Center punch provided for field drilling to allow ON padlocking |
| Handle can be padlocked in the OFF position with up to three padlocks with 5/16 in hasps |
| Generous top, bottom and side gutters that meet or exceed NEC wire bending space requirements |
| Informative door labeling which includes replacement parts list |
| Tangential knockouts through 600 A for easy conduit lineup |
| Side hinged door that opens 180 deg for easier wiring |
| Unique enclosure design increases rigidity and prevents cuts and scrapes to conductors and installers hands |
| Spring reinforced fuse clips that assure reliable contact for cool operation |
| Door latch securely holds door closed and allows cover padlocking |
| Front removable mechanical lugs that are suitable for CU/AI 60 or 75 deg C conductors |
| Lugs are field convertible to copper body and to a wide variety of compression connectors |
| Hinged clear line terminal shield with probe holes for inspecting or testing line side terminals |
| Embossed aluminum nameplate on heavy duty switches provides highly visible ON/OFF indication |
| Drawn cover for increased rigidity and resistance to abuse |
| Top key hole and bottom mounting holes provide easy 2 or 3-point mounting |