Siemens NJG3T400L VL Series Low Voltage Molded Case Circuit Breaker With Lugs, 600 VAC, 400 A, 35 kA Interrupt, 3 Poles
SKU928095
MFGR #NJG3T400L
Siemens VL molded case circuit breakers utilize a compact and modular design which can be configured to suit a wide range of ratings from 30 A up to 1600 A. Designed for global requirements, most breakers include the world's major standards and markings such as UL, CSA, NOM, IEC, CE and CCC. At 480 VAC, VL circuit breakers feature N-Class (35kA), H-Class (65 kA) and L-Class (100 kA) interrupting ratings. They also feature both thermal magnetic and electronic trip units across the entire product line, assuring compatibility for virtually any application. VL trip units measure true RMS current. This type of measurement ensures the most accurate means of measuring currents in today's harmonic filled electrical distribution systems.
Actuator
N/A
Alternate Catalog Number
US2:NJG3T400L
Application
GLOBAL INTERCHANGEABLE
ARRA Compliant
C
Auxiliary Contacts
N/A
Buy American Compliant
C
Catalog Number
NJG3T400L
Connection
LINE & LOAD STANDARD (CU/AL) LUGS
Connection Type
Line/Load Lug
Country of Origin
DE
Currency
Dimensions
11 in H x 5.5 in W x 4.2 in D
Enclosure
Environmental Conditions
EU RoHS Indicator
Frame
JG
Frequency Rating
50/60 Hz
Gross Weight Per Pack
1.0000 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.45
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
0
Length
0
Load Rating
Material
MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER
Number Of Poles
3
Operating Temperature
40 °C
Phase
3 pH
Returnable
N
Series
VL Series
Standard
UL/IEC/CE/CSA/NOM/CCC
Standards
UL Listed, CE, CSA, CCC Certified, NOM, IEC Specified
Sub Brand
VL
Temperature Rating
40 °C
Trip Range
Type
Low Voltage
Width
Wire Size
3/0 AWG to 250 kcmil
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Siemens
Manufacturer
Siemens
Amperage Rating
400 A
Interrupt Rating
35 kA
Trip Type
LS/I Electronic
Voltage Rating
600 VAC