Siemens NGB3B100 Molded Case Circuit Breaker, 347/600 VAC, 100 A, 14 kA Interrupt, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
SKU286941
MFGR #NGB3B100
SIEMENS NGB3B100 3P 100A 600V CB
Alternate Catalog Number
US2:NGB3B100
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
NGB3B100
Connection Type
Bolt-On
Country of Origin
MX
Currency
Dimensions
5.4 in H x 3 in W x 2.8 in D
EU RoHS Indicator
Frame
NGB
Frequency Rating
50/60 Hz
Gross Volume Per Pack
54.34
Gross Volume UOM
in
Gross Weight Per Pack
2.4500 lb
Gross Weight per Pack Metric
1.11
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
3.4500 in
Height [Metric]
8.7630 cm
Length
3.5000 in
Length [Metric]
8.8900 cm
Mounting Type
Panel
Number Of Poles
3
Phase
3 pH
Returnable
N
Standard
UL/CSA/IEC/NOM
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantHACR Rated
Type
Type NGB Low Voltage
Width
4.5000 in
Width [Metric]
Wire Size
4 to 2/0 AWG, 6 to 1/0 AWG
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Siemens
Manufacturer
Siemens
Amperage Rating
100 A