or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens NGB3B030 Molded Case Circuit Breaker, 347/600 VAC, 30 A, 14 kA Interrupt, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens NGB3B030 Molded Case Circuit Breaker, 347/600 VAC, 30 A, 14 kA Interrupt, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
SKU376846
MFGR #NGB3B030
$/ea
SIEMENS NGB3B030 3P 30A 600V CKT BRKR
SIEMENS NGB3B030 3P 30A 600V CKT BRKR
Alternate Catalog Number US2:NGB3B030 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number NGB3B030 Connection Type Bolt-On Country of Origin MX Currency USD Dimensions 6.9 in L x 4 in W x 4.7 in H EU RoHS Indicator C Frame NGB Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 164.97 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 2.5500 lb Gross Weight per Pack Metric 1.16 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200020 Height 4.7000 in Height [Metric] 11.9380 cm Length 6.5000 in Length [Metric] 16.5100 cm Mounting Type Panel Number Of Poles 3 Phase 3 pH Returnable N Standard UL/CSA/IEC/NOM Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedHACR RatedHID RatedIEC 60 947-2 RatedUL 489 Type Type NGB Low Voltage UNSPSC 39121601 UPC 11 78364355342 UPC 12 783643553422 Width 5.4000 in Width [Metric] 13.7160 cm Wire Size 4 to 2/0 AWG, 6 to 1/0 AWG Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 30 A Interrupt Rating 14 kA Trip Type Thermal Magnetic Voltage Rating 600Y/347 VAC PANELBOARD MOUNT 1/0 to 6 AWG copper, 2/0 to 4 AWG aluminum wire range 14 kA at 600Y/347 VAC, 10 kA at 240 VAC interrupt rating
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:NGB3B030 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | NGB3B030 |
| Connection Type | Bolt-On |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 6.9 in L x 4 in W x 4.7 in H |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frame | NGB |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 164.97 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 2.5500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.16 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200020 |
| Height | 4.7000 in |
| Height [Metric] | 11.9380 cm |
| Length | 6.5000 in |
| Length [Metric] | 16.5100 cm |
| Mounting Type | Panel |
| Number Of Poles | 3 |
| Phase | 3 pH |
| Returnable | N |
| Standard | UL/CSA/IEC/NOM |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedHACR RatedHID RatedIEC 60 947-2 RatedUL 489 |
| Type | Type NGB Low Voltage |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 78364355342 |
| UPC 12 | 783643553422 |
| Width | 5.4000 in |
| Width [Metric] | 13.7160 cm |
| Wire Size | 4 to 2/0 AWG, 6 to 1/0 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 30 A |
| Interrupt Rating | 14 kA |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Voltage Rating | 600Y/347 VAC |
| PANELBOARD MOUNT |
| 1/0 to 6 AWG copper, 2/0 to 4 AWG aluminum wire range |
| 14 kA at 600Y/347 VAC, 10 kA at 240 VAC interrupt rating |