Siemens NEG2B040L Molded Case Circuit Breaker, 240 VAC, 40 A, 85 kA Interrupt, 2 Poles, Thermal Magnetic Trip
Siemens
SKU572200
MFGR #NEG2B040L
SIEMENS NEG2B040L 2P 40A 240V CKT BRK
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
NEG2B040L
Connection Type
Line/Load Lug
Country of Origin
DO
Currency
Dimensions
6 in L x 4 in W x 3 in H
EU RoHS Indicator
Frame
NEG/125A
Frequency Rating
50/60 Hz
Gross Weight Per Pack
2.0000 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.91
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
3.00 in
Height [Metric]
7.6200 cm
Length
6.00 in
Length [Metric]
15.2400 cm
Number Of Poles
2
Phase
1 pH
Returnable
N
Standard
UL/CSA/IEC/NOM
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantHACR RatedUL 489
Type
Low Voltage
Width
4.00 in
Width [Metric]
Wire Size
14 to 1/0 AWG
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Siemens
Manufacturer
Amperage Rating
40 A
Interrupt Rating
85 kA
Trip Type
Thermal Magnetic
Voltage Rating
240 VAC