Siemens LGB3B025B Molded Case Circuit Breaker, 480 VAC, 25 A, 65 kA Interrupt, 3 Poles, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
SKU880984
MFGR #LGB3B025B
Siemens Molded Case Circuit Breaker, 480 VAC, 25 A, 50/60 Hz, 65 kA Interrupt, G/125 A Frame, Thermal Magnetic Trip, 3 Poles, 3-Phase, Load Lug, 14 to 6/12 to 10 AWG Wire, Panel Mount, 40 deg C, 2.87 in L x 2.96 in W x 4.99 in H
Alternate Catalog Number
US2:LGB3B025B
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
LGB3B025B
Connection Type
Load Lug/Low Tab
Country of Origin
MX
Currency
Dimensions
2.87 in L x 2.96 in W x 4.99 in H
EU RoHS Indicator
Frame
125 A
Frequency Rating
50/60 Hz
Gross Volume Per Pack
182.16
Gross Volume UOM
in
Gross Weight Per Pack
2.4200 lb
Gross Weight per Pack Metric
1.10
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
4.6000 in
Height [Metric]
11.6840 cm
Length
5.5000 in
Length [Metric]
13.9700 cm
Mounting Type
Panel
Number Of Poles
3
Phase
3 pH
Returnable
N
Standard
UL/CSA/IEC/NOM
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 489CSA C22.2
Temperature Rating
40 °C
Type
Type LGB Low Voltage
Width
7.2000 in
Width [Metric]
Wire Size
14 to 6 AWG, 12 to 10 AWG
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Siemens
Manufacturer
Siemens
Amperage Rating
25 A
Interrupt Rating
65 kA
Trip Type
Thermal Magnetic
Voltage Rating
480 VAC