Siemens HEG3B110L VL Series Low Voltage Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC, 110 A, 25 kA Interrupt, 3 Poles
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens
SKU549616
MFGR #HEG3B110L
Siemens VL Molded Case Circuit Breakers utilize a compact and modular design which can be configured to suit a wide range of ratings from 30 A up to 1600 A. Designed for global requirements, most breakers include the world's major standards and markings such as UL, CSA, NOM, IEC, CE and CCC. At 480 VAC, VL Circuit Breakers feature N-Class (35 kA), H-Class (65 kA) and L-Class (100 kA) interrupting ratings. They also feature both thermal magnetic and electronic trip units across the entire product line, assuring compatibility for virtually any application. VL Trip Units measure true RMS current. This type of measurement ensures the most accurate means of measuring currents in today's harmonic filled electrical distribution systems.
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
HEG3B110L
Connection Type
Load Lug
Country of Origin
DO
Currency
Dimensions
7 in L x 4 in W x 5 in H
EU RoHS Indicator
Frame
125 A
Frequency Rating
50/60 Hz
Gross Weight Per Pack
3.0000 lb
Gross Weight per Pack Metric
1.36
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
5.00 in
Height [Metric]
12.7000 cm
Length
7.00 in
Length [Metric]
17.7800 cm
Number Of Poles
3
Phase
3 pH
Returnable
N
Series
VL Series
Standard
UL/CSA/IEC/NOM
Standards
Temperature Rating
40 °C
Type
Type HEG Low Voltage
Width
4.00 in
Width [Metric]
Wire Size
8 to 1/0 AWG
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Siemens
Manufacturer
Amperage Rating
110 A
Interrupt Rating
25 kA
Trip Type
Thermal Magnetic
Voltage Rating
600 VAC