or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6SL31201TE224AC0 SINAMICS S120
SKU1045113
MFGR #6SL31201TE224AC0
Your Cost: $4,984.08/ea
SINAMICS S120 SINGLE MOTOR MODULE INPUT DC 600V OUTPUT 3AC 400V. 24A FRAME SIZEBOOKSIZE C-TYPE INTERNAL AIR COOLING OPTIMIZED PULSE SAMPLE AND SUPPORT OF THE EXTENDED SAFETY INTEGRATED FUNCTIONS INCL. DRIVE-CLIQ CABLE
SINAMICS S120 SINGLE MOTOR MODULE INPUT DC 600V OUTPUT 3AC 400V. 24A FRAME SIZEBOOKSIZE C-TYPE INTERNAL AIR COOLING OPTIMIZED PULSE SAMPLE AND SUPPORT OF THE EXTENDED SAFETY INTEGRATED FUNCTIONS INCL. DRIVE-CLIQ CABLE
Alternate Catalog Number 6SL3120-1TE22-4AC0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6SL31201TE224AC0 Country of Origin DE Currency USD Electrical Connections DRIVE-CLiQ Cable Enclosure Type Open/IP20 EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 616.00 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 11.6900 lb Gross Weight per Pack Metric 5.30 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504409570 Height 2.0000 in Height [Metric] 5.0800 cm Length 22.0000 in Length [Metric] 55.8800 cm Returnable Y Series S120 Standards UL Listed Temperature Rating 32 to 104 °F Type Book Frame Single UNSPSC 39122003 UPC 11 80476652140 UPC 12 804766521409 Width 14.0000 in Width [Metric] 35.5600 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Function Internal Air Cooling, Extended Integrated Safety Input Rating 600 VDC Input Type DC Current/Voltage Output Rate 24 A, 400 VAC, 3 ph Output Type AC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6SL3120-1TE22-4AC0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6SL31201TE224AC0 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Electrical Connections | DRIVE-CLiQ Cable |
| Enclosure Type | Open/IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 616.00 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 11.6900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.30 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504409570 |
| Height | 2.0000 in |
| Height [Metric] | 5.0800 cm |
| Length | 22.0000 in |
| Length [Metric] | 55.8800 cm |
| Returnable | Y |
| Series | S120 |
| Standards | UL Listed |
| Temperature Rating | 32 to 104 °F |
| Type | Book Frame Single |
| UNSPSC | 39122003 |
| UPC 11 | 80476652140 |
| UPC 12 | 804766521409 |
| Width | 14.0000 in |
| Width [Metric] | 35.5600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Function | Internal Air Cooling, Extended Integrated Safety |
| Input Rating | 600 VDC |
| Input Type | DC Current/Voltage |
| Output Rate | 24 A, 400 VAC, 3 ph |
| Output Type | AC |