or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens
Siemens 6SL31001AE310AB1 SINAMICS BREAK
Siemens
Siemens 6SL31001AE310AB1 SINAMICS BREAK
SKU746585
MFGR #6SL31001AE310AB1
Your Cost: $1,622.41/ea
SIEMENS 6SL31001AE310AB1 SINAMICS BREAKING MOD 600V DC 100KW/2 S
SIEMENS 6SL31001AE310AB1 SINAMICS BREAKING MOD 600V DC 100KW/2 S
Alternate Catalog Number 6SL3100-1AE31-0AB1 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6SL31001AE310AB1 Connection Identical wire screw connections on line and load side. Country of Origin DE Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 864.13 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 9.0400 lb Gross Weight per Pack Metric 4.10 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504909650 Height 2.5000 in Height [Metric] 6.3500 cm Length 22.3000 in Length [Metric] 56.6420 cm Returnable Y UNSPSC 39122004 UPC 11 88762111734 UPC 12 887621117344 Width 15.5000 in Width [Metric] 39.3700 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6SL3100-1AE31-0AB1 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6SL31001AE310AB1 |
| Connection | Identical wire screw connections on line and load side. |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 864.13 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 9.0400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 4.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504909650 |
| Height | 2.5000 in |
| Height [Metric] | 6.3500 cm |
| Length | 22.3000 in |
| Length [Metric] | 56.6420 cm |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 39122004 |
| UPC 11 | 88762111734 |
| UPC 12 | 887621117344 |
| Width | 15.5000 in |
| Width [Metric] | 39.3700 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |