or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6SL30540EF001BA0 COMPACT FC,SIN
SKU676351
MFGR #6SL30540EF001BA0
Your Cost: $253.42/ea
SIEMENS 6SL30540EF001BA0 COMPACT FC SINAMICS S120 W/ LIC. V4.05
SIEMENS 6SL30540EF001BA0 COMPACT FC SINAMICS S120 W/ LIC. V4.05
Alternate Catalog Number 6SL3054-0EF00-1BA0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6SL30540EF001BA0 Country of Origin DE Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 117.00 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.0300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.01 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8523510000 Height 1.0000 in Height [Metric] 2.5400 cm Length 13.0000 in Length [Metric] 33.0200 cm Returnable N Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant UNSPSC 43202005 UPC 11 04089293593 UPC 12 040892935936 Width 9.0000 in Width [Metric] 22.8600 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Suitable For Use With SINAMICS S120 Modular Drive System Type Compact Without performance extension
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6SL3054-0EF00-1BA0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6SL30540EF001BA0 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 117.00 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8523510000 |
| Height | 1.0000 in |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Length | 13.0000 in |
| Length [Metric] | 33.0200 cm |
| Returnable | N |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| UNSPSC | 43202005 |
| UPC 11 | 04089293593 |
| UPC 12 | 040892935936 |
| Width | 9.0000 in |
| Width [Metric] | 22.8600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Suitable For Use With | SINAMICS S120 Modular Drive System |
| Type | Compact |
| Without performance extension |