or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6SL30530AA003AA1 MODULE,VOLTAGE
SKU740226
MFGR #6SL30530AA003AA1
Your Cost: $1,143.76/ea
SIEMENS 6SL30530AA003AA1 SIN VOLT SENSING MOD VSM10
SIEMENS 6SL30530AA003AA1 SIN VOLT SENSING MOD VSM10
Alternate Catalog Number 6SL3053-0AA00-3AA1 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6SL30530AA003AA1 Country of Origin DE Currency USD Dimensions 14 in L x 7 in W X 2 in H EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 236.56 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 1.5100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.68 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504909650 Height 2.3600 in Height [Metric] 5.9944 cm Length 13.9800 in Length [Metric] 35.5092 cm Returnable Y Series SINAMICS VSM10 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEEE (2012/19/EU) UNSPSC 39122004 UPC 11 88762105249 UPC 12 887621052492 Width 7.1700 in Width [Metric] 18.2118 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Suitable For Use With SINAMICS Drive
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6SL3053-0AA00-3AA1 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6SL30530AA003AA1 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 14 in L x 7 in W X 2 in H |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 236.56 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 1.5100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.68 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504909650 |
| Height | 2.3600 in |
| Height [Metric] | 5.9944 cm |
| Length | 13.9800 in |
| Length [Metric] | 35.5092 cm |
| Returnable | Y |
| Series | SINAMICS VSM10 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEEE (2012/19/EU) |
| UNSPSC | 39122004 |
| UPC 11 | 88762105249 |
| UPC 12 | 887621052492 |
| Width | 7.1700 in |
| Width [Metric] | 18.2118 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Suitable For Use With | SINAMICS Drive |