or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6SL30401LA010AA0 CU310-2 Control Unit With Profinet Interface, Digital Input, Digital Output
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 6SL30401LA010AA0 CU310-2 Control Unit With Profinet Interface, Digital Input, Digital Output
SKU725569
MFGR #6SL30401LA010AA0
Your Cost: $2,378.11/ea
SIEMENS 6SL30401LA010AA0 CU310-2 S120 PROFINET CU
SIEMENS 6SL30401LA010AA0 CU310-2 S120 PROFINET CU
Alternate Catalog Number 6SL3040-1LA01-0AA0 Amperage Rating 20 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6SL30401LA010AA0 Country of Origin DE Currency USD Depth 2.95 Dimensions 7.52 in H x 2.87 in W x 2.95 in D Display Type Digital EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 252.00 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 1.7400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.79 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504907500 Height 4.0000 in Height [Metric] 10.1600 cm Horsepower 0.16 to 125 Length 9.0000 in Length [Metric] 22.8600 cm Returnable Y Series S120 Standards RoHS CompliantCE CertifiedKC CertifiedcULus ListedEAC ApprovedC-Tick (RCM) UNSPSC 39121007 UPC 11 04089292243 UPC 12 040892922431 Voltage Rating 24 Width 7.0000 in Width [Metric] 17.7800 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Specifications 11-Potential-Free Inputs, -3 to 30 VAC Input, 24 VDC Input, 0.8 A Power Consumption, 20 W Power Loss, 0 to 55 deg C Operating Temperature Without compact flash card 500 mA load current per digital output 1.5 sq-mm maximum conductor cross-section Without compact flash card
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6SL3040-1LA01-0AA0 |
| Amperage Rating | 20 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6SL30401LA010AA0 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Depth | 2.95 |
| Dimensions | 7.52 in H x 2.87 in W x 2.95 in D |
| Display Type | Digital |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 252.00 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 1.7400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.79 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504907500 |
| Height | 4.0000 in |
| Height [Metric] | 10.1600 cm |
| Horsepower | 0.16 to 125 |
| Length | 9.0000 in |
| Length [Metric] | 22.8600 cm |
| Returnable | Y |
| Series | S120 |
| Standards | RoHS CompliantCE CertifiedKC CertifiedcULus ListedEAC ApprovedC-Tick (RCM) |
| UNSPSC | 39121007 |
| UPC 11 | 04089292243 |
| UPC 12 | 040892922431 |
| Voltage Rating | 24 |
| Width | 7.0000 in |
| Width [Metric] | 17.7800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Specifications | 11-Potential-Free Inputs, -3 to 30 VAC Input, 24 VDC Input, 0.8 A Power Consumption, 20 W Power Loss, 0 to 55 deg C Operating Temperature |
| Without compact flash card |
| 500 mA load current per digital output |
| 1.5 sq-mm maximum conductor cross-section |
| Without compact flash card |