or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens
Siemens 6SL30000BE255DA0 LINE FILTER FO
Siemens
Siemens 6SL30000BE255DA0 LINE FILTER FO
SKU419882
MFGR #6SL30000BE255DA0
Your Cost: $958.31/ea
SIEMENS 6SL30000BE255DA0 FILTER LINE 3AC 55KW 6SL3000-0BE25- 5DA0
SIEMENS 6SL30000BE255DA0 FILTER LINE 3AC 55KW 6SL3000-0BE25- 5DA0
Alternate Catalog Number 6SL3000-0BE25-5DA0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6SL30000BE255DA0 Country of Origin HU Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 17438.51 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 22.5800 lb Gross Weight per Pack Metric 10.24 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504508000 Height [Metric] 142.4940 cm Length 21.0600 in Length [Metric] 53.4924 cm Returnable N Standards cULus RecognizedRoHS Compliant UNSPSC 39121012 UPC 11 66264343202 UPC 12 662643432022 Width [Metric] 37.4904 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Height 56.1000 in Width 14.7600 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6SL3000-0BE25-5DA0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6SL30000BE255DA0 |
| Country of Origin | HU |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 17438.51 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 22.5800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 10.24 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504508000 |
| Height [Metric] | 142.4940 cm |
| Length | 21.0600 in |
| Length [Metric] | 53.4924 cm |
| Returnable | N |
| Standards | cULus RecognizedRoHS Compliant |
| UNSPSC | 39121012 |
| UPC 11 | 66264343202 |
| UPC 12 | 662643432022 |
| Width [Metric] | 37.4904 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Height | 56.1000 in |
| Width | 14.7600 in |