or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6SE64402UD411FA1 Inverter Drive, 480 VAC, 205 A, 150 hp, 1400 mm H x 326 mm W
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 6SE64402UD411FA1 Inverter Drive, 480 VAC, 205 A, 150 hp, 1400 mm H x 326 mm W
SKU1168935
MFGR #6SE64402UD411FA1
$/ea
SIEMENS 6SE64402UD411FA1 480V AC DRIVE
SIEMENS 6SE64402UD411FA1 480V AC DRIVE
Alternate Catalog Number 6SE6440-2UD41-1FA1 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6SE64402UD411FA1 Country of Origin DE Currency USD Depth 356 mm Display Type SDP Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 51263.87 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 256.8800 lb Gross Weight per Pack Metric 116.52 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504404000 Height [Metric] 175.0060 cm Length 31.5000 in Length [Metric] 80.0100 cm Mounting Type Wall Returnable N Series MICROMASTER 440 Standards RoHS Compliant Type 3-Phase UNSPSC 39121007 UPC 11 78308766928 UPC 12 783087669284 Width [Metric] 59.9948 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 205 A Height 68.9000 in Horsepower 150 hp Voltage Rating 480 VAC Width 23.6200 in 0 - 40 deg C ambient 132 kW squared/110 kW constant torque power 150 % output current for 60 s, followed by 100 % output current for 240 s in a 300 s cycle time high overload 3 phase AC input, 3 phase AC output 380 - 480 V 10/-10 % line voltage 245 A / 200 A rated input current, 250 A /205 A rated output current 47 - 63 Hz line frequency, 4000 Hz pulse frequency Fan cooling
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6SE6440-2UD41-1FA1 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6SE64402UD411FA1 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Depth | 356 mm |
| Display Type | SDP |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 51263.87 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 256.8800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 116.52 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504404000 |
| Height [Metric] | 175.0060 cm |
| Length | 31.5000 in |
| Length [Metric] | 80.0100 cm |
| Mounting Type | Wall |
| Returnable | N |
| Series | MICROMASTER 440 |
| Standards | RoHS Compliant |
| Type | 3-Phase |
| UNSPSC | 39121007 |
| UPC 11 | 78308766928 |
| UPC 12 | 783087669284 |
| Width [Metric] | 59.9948 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 205 A |
| Height | 68.9000 in |
| Horsepower | 150 hp |
| Voltage Rating | 480 VAC |
| Width | 23.6200 in |
| 0 - 40 deg C ambient |
| 132 kW squared/110 kW constant torque power |
| 150 % output current for 60 s, followed by 100 % output current for 240 s in a 300 s cycle time high overload |
| 3 phase AC input, 3 phase AC output |
| 380 - 480 V 10/-10 % line voltage |
| 245 A / 200 A rated input current, 250 A /205 A rated output current |
| 47 - 63 Hz line frequency, 4000 Hz pulse frequency |
| Fan cooling |