or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6SE64402UD375FA1 DR AC MM440 46
SKU160321
MFGR #6SE64402UD375FA1
$/ea
SIEMENS 6SE64402UD375FA1 460V AC DRIVE
SIEMENS 6SE64402UD375FA1 460V AC DRIVE
Alternate Catalog Number 6SE6440-2UD37-5FA1 Amperage Rating 139 to 169 A/145 to 178 A ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 6SE64402UD375FA1 Country of Origin DE Currency USD Depth 320 mm Display Type SDP Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 18161.84 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 123.4800 lb Gross Weight per Pack Metric 56.01 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504404000 Height 24.4100 in Height [Metric] 62.0014 cm Horsepower 100 to 125 hp Length 47.2400 in Length [Metric] 119.9896 cm Manufacturer Siemens Mounting Type Footprint/Suspended Returnable N Series MICROMASTER 440 Standards cUL ListedUL ListedC-TickCE 73/23/EEC Stock Status NONSTOCK Type 3-Phase UNSPSC 39121007 UPC 11 78308763480 UPC 12 783087634800 Voltage Rating 380 to 480 VAC Width 15.7500 in Width [Metric] 40.0050 cm Modular design 14 to 122 deg F operating temperature Compact housing as a result of high power density Easy cable connection, mains and motor connections are separated for optimum electromagnetic compatibility Detachable operator panels Screwless control terminals on detachable I/O board 139 to 169 A input at 3-phase, 145 to 178 A output at 3-phase Without filter Protection for motor and inverter Without filter, AOP/BOP 169 A rated current (LO) input, 139 A rated current (HO) input and 178 A rated current (LO) output, 145 A rated current (HO) output 125 hp rated power (LO) output, 100 hp rated power (HO) output
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6SE6440-2UD37-5FA1 |
| Amperage Rating | 139 to 169 A/145 to 178 A |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6SE64402UD375FA1 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Depth | 320 mm |
| Display Type | SDP |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 18161.84 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 123.4800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 56.01 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504404000 |
| Height | 24.4100 in |
| Height [Metric] | 62.0014 cm |
| Horsepower | 100 to 125 hp |
| Length | 47.2400 in |
| Length [Metric] | 119.9896 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Mounting Type | Footprint/Suspended |
| Returnable | N |
| Series | MICROMASTER 440 |
| Standards | cUL ListedUL ListedC-TickCE 73/23/EEC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | 3-Phase |
| UNSPSC | 39121007 |
| UPC 11 | 78308763480 |
| UPC 12 | 783087634800 |
| Voltage Rating | 380 to 480 VAC |
| Width | 15.7500 in |
| Width [Metric] | 40.0050 cm |
| Modular design |
| 14 to 122 deg F operating temperature |
| Compact housing as a result of high power density |
| Easy cable connection, mains and motor connections are separated for optimum electromagnetic compatibility |
| Detachable operator panels |
| Screwless control terminals on detachable I/O board |
| 139 to 169 A input at 3-phase, 145 to 178 A output at 3-phase |
| Without filter |
| Protection for motor and inverter |
| Without filter, AOP/BOP |
| 169 A rated current (LO) input, 139 A rated current (HO) input and 178 A rated current (LO) output, 145 A rated current (HO) output |
| 125 hp rated power (LO) output, 100 hp rated power (HO) output |