or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6SE64402UD175AA1 Inverter Drive, 480 VAC, 2.2 A, 1 hp, 173 mm H x 73 mm W
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 6SE64402UD175AA1 Inverter Drive, 480 VAC, 2.2 A, 1 hp, 173 mm H x 73 mm W
SKU59936
MFGR #6SE64402UD175AA1
Your Cost: $3,496.89/ea
SIEMENS 6SE64402UD175AA1 3PH 1HP 460V DR
SIEMENS 6SE64402UD175AA1 3PH 1HP 460V DR
Alternate Catalog Number 6SE6440-2UD17-5AA1 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6SE64402UD175AA1 Country of Origin GB Currency USD Display Type SDP Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 200.39 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 2.6900 lb Gross Weight per Pack Metric 1.22 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504404000 Height 3.7400 in Height [Metric] 9.4996 cm Length 7.6000 in Length [Metric] 19.3040 cm Mounting Type Footprint/Suspended Returnable N Series Micromaster 440 Standards cUL ListedUL ListedC-TickCE 73/23/EEC Type 3-Phase UNSPSC 39121007 UPC 11 78308763568 UPC 12 783087635685 Width [Metric] 17.9070 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 2.2/3.7 A Depth 149 mm Horsepower 1 hp Voltage Rating 380 to 480 VAC Width 7.0500 in Modular design 14 to 122 deg F operating temperature Compact housing as a result of high power density Easy cable connection, mains and motor connections are separated for optimum electromagnetic compatibility Detachable operator panels Screwless control terminals on detachable I/O board 2.2 A output at 3-phase, 3.7 A input at 3-phase Without filter
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6SE6440-2UD17-5AA1 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6SE64402UD175AA1 |
| Country of Origin | GB |
| Currency | USD |
| Display Type | SDP |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 200.39 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 2.6900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.22 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504404000 |
| Height | 3.7400 in |
| Height [Metric] | 9.4996 cm |
| Length | 7.6000 in |
| Length [Metric] | 19.3040 cm |
| Mounting Type | Footprint/Suspended |
| Returnable | N |
| Series | Micromaster 440 |
| Standards | cUL ListedUL ListedC-TickCE 73/23/EEC |
| Type | 3-Phase |
| UNSPSC | 39121007 |
| UPC 11 | 78308763568 |
| UPC 12 | 783087635685 |
| Width [Metric] | 17.9070 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 2.2/3.7 A |
| Depth | 149 mm |
| Horsepower | 1 hp |
| Voltage Rating | 380 to 480 VAC |
| Width | 7.0500 in |
| Modular design |
| 14 to 122 deg F operating temperature |
| Compact housing as a result of high power density |
| Easy cable connection, mains and motor connections are separated for optimum electromagnetic compatibility |
| Detachable operator panels |
| Screwless control terminals on detachable I/O board |
| 2.2 A output at 3-phase, 3.7 A input at 3-phase |
| Without filter |