or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6SE64302AD315CA0 DR AC MM430 46
SKU313376
MFGR #6SE64302AD315CA0
$/ea
SIEMENS 6SE64302AD315CA0 460V AC DRIVE
SIEMENS 6SE64302AD315CA0 460V AC DRIVE
Alternate Catalog Number 6SE6430-2AD31-5CA0 Amperage Rating 32/33.8 A ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 6SE64302AD315CA0 Country of Origin GB Currency USD Depth 195 mm Display Type SDP Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 1734.20 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 12.5700 lb Gross Weight per Pack Metric 5.70 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504404000 Height 11.4200 in Height [Metric] 29.0068 cm Horsepower 20 hp Length 13.7800 in Length [Metric] 35.0012 cm Manufacturer Siemens Mounting Type Footprint/Panel/Suspended Returnable N Series MICROMASTER 430 Standards cUL ListedUL ListedC-TickCE 73/23/EEC Stock Status NONSTOCK Type 3-Phase UNSPSC 39121007 UPC 11 78308766127 UPC 12 783087661271 Voltage Rating 380 to 480 VAC Width 11.0200 in Width [Metric] 27.9908 cm Modular design 14 to 104 deg F operating temperature Compact housing as a result of high power density Easy cable connection, mains and motor connections are separated for optimum electromagnetic compatibility Detachable operator panels Screwless control terminals strip on detachable I/O board 32 A output at 3-phase, 33.8 A input at 3-phase
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6SE6430-2AD31-5CA0 |
| Amperage Rating | 32/33.8 A |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6SE64302AD315CA0 |
| Country of Origin | GB |
| Currency | USD |
| Depth | 195 mm |
| Display Type | SDP |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 1734.20 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 12.5700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.70 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504404000 |
| Height | 11.4200 in |
| Height [Metric] | 29.0068 cm |
| Horsepower | 20 hp |
| Length | 13.7800 in |
| Length [Metric] | 35.0012 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Mounting Type | Footprint/Panel/Suspended |
| Returnable | N |
| Series | MICROMASTER 430 |
| Standards | cUL ListedUL ListedC-TickCE 73/23/EEC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | 3-Phase |
| UNSPSC | 39121007 |
| UPC 11 | 78308766127 |
| UPC 12 | 783087661271 |
| Voltage Rating | 380 to 480 VAC |
| Width | 11.0200 in |
| Width [Metric] | 27.9908 cm |
| Modular design |
| 14 to 104 deg F operating temperature |
| Compact housing as a result of high power density |
| Easy cable connection, mains and motor connections are separated for optimum electromagnetic compatibility |
| Detachable operator panels |
| Screwless control terminals strip on detachable I/O board |
| 32 A output at 3-phase, 33.8 A input at 3-phase |