or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6SE64202UD311CA1 DR AC MM420 46
SKU153945
MFGR #6SE64202UD311CA1
$/ea
SIEMENS 6SE64202UD311CA1 460V AC DRIVE
SIEMENS 6SE64202UD311CA1 460V AC DRIVE
Alternate Catalog Number 6SE6420-2UD31-1CA1 Amperage Rating 26 A ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 6SE64202UD311CA1 Country of Origin GB Currency USD Depth 195 mm Enclosure Type IP20/Open EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 1014.78 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 6.6200 lb Gross Weight per Pack Metric 3.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504404000 Height 10.3900 in Height [Metric] 26.3906 cm Horsepower 15 hp Length 11.8100 in Length [Metric] 29.9974 cm Manufacturer Siemens Returnable N Series MICROMASTER 420 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus ListedCE CertifiedEN 60 204EN 61 800-5-1EN 61 800-3WEEE (2012/19/EU) Stock Status NONSTOCK UNSPSC 39121007 UPC 11 78308768479 UPC 12 783087684799 Voltage Rating 380 to 480 VAC Width 8.2700 in Width [Metric] 21.0058 cm The operator panels and communication modules can be easily exchanged without requiring any tools Easy, guided start up Modular construction allows maximum configuration flexibility 3 fully programmable isolated digital inputs 1 scalable analog input (0 to 10 V) can also be used as a 4th digital input 1 programmable analog output (0 to 20 mA) 1 programmable relay output - 30 VDC/5 A resistive load, 250 VAC/2 A inductive load Low noise motor operation thanks to high pulse frequencies, adjustable (observe derating if necessary) Complete inverter and motor protection Without filter, AOP/BOP 32.3 A rated current (HO) input and 26 A rated current (HO) output
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6SE6420-2UD31-1CA1 |
| Amperage Rating | 26 A |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6SE64202UD311CA1 |
| Country of Origin | GB |
| Currency | USD |
| Depth | 195 mm |
| Enclosure Type | IP20/Open |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 1014.78 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 6.6200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504404000 |
| Height | 10.3900 in |
| Height [Metric] | 26.3906 cm |
| Horsepower | 15 hp |
| Length | 11.8100 in |
| Length [Metric] | 29.9974 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Returnable | N |
| Series | MICROMASTER 420 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus ListedCE CertifiedEN 60 204EN 61 800-5-1EN 61 800-3WEEE (2012/19/EU) |
| Stock Status | NONSTOCK |
| UNSPSC | 39121007 |
| UPC 11 | 78308768479 |
| UPC 12 | 783087684799 |
| Voltage Rating | 380 to 480 VAC |
| Width | 8.2700 in |
| Width [Metric] | 21.0058 cm |
| The operator panels and communication modules can be easily exchanged without requiring any tools |
| Easy, guided start up |
| Modular construction allows maximum configuration flexibility |
| 3 fully programmable isolated digital inputs |
| 1 scalable analog input (0 to 10 V) can also be used as a 4th digital input |
| 1 programmable analog output (0 to 20 mA) |
| 1 programmable relay output - 30 VDC/5 A resistive load, 250 VAC/2 A inductive load |
| Low noise motor operation thanks to high pulse frequencies, adjustable (observe derating if necessary) |
| Complete inverter and motor protection |
| Without filter, AOP/BOP |
| 32.3 A rated current (HO) input and 26 A rated current (HO) output |