Siemens 6SE64202UD230BA1 Inverter Drive, 480 VAC, 7.7 A, 4 hp, 202 mm H x 149 mm W
Custom_Product_Images_Illustration
SKU207039
MFGR #6SE64202UD230BA1
SIEMENS Inverter Drive, 480 VAC, 7.7 A, 4 hp, 202 mm Height, 149 mm Width, 172 mm Depth, IP20, Wall Mount
Alternate Catalog Number
6SE6420-2UD23-0BA1
Amperage Rating
7.7/10 A
ARRA Compliant
C
Brand
Siemens
Buy American Compliant
C
Catalog Number
6SE64202UD230BA1
Country of Origin
GB
Currency
Depth
172 mm
Display Type
SDP
Enclosure Type
IP20
EU RoHS Indicator
Gross Volume Per Pack
712.22
Gross Volume UOM
in
Gross Weight Per Pack
6.8400 lb
Gross Weight per Pack Metric
3.10
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
9.4500 in
Height [Metric]
24.0030 cm
Horsepower
4 hp
Length
10.6300 in
Length [Metric]
27.0002 cm
Manufacturer
Siemens
Mounting Type
Footprint/Suspended
Returnable
N
Series
MICROMASTER 420
Standards
cUL ListedUL ListedC-TickCE 73/23/EEC
Stock Status
NONSTOCK
Type
3-Phase
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Voltage Rating
380 to 480 VAC
Width
7.0900 in