or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6SE64202AD275CA1 INVERTER_6SE64
SKU308551
MFGR #6SE64202AD275CA1
$/ea
SIEMENS 6SE6420-2AD27-5CA1-3AC_380V-480V_7.5kW_10HP_Ri=22A_Ro=19A
SIEMENS 6SE6420-2AD27-5CA1-3AC_380V-480V_7.5kW_10HP_Ri=22A_Ro=19A
Alternate Catalog Number 6SE6420-2AD27-5CA1 Amperage Rating 19/22 A ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 6SE64202AD275CA1 Country of Origin GB Currency USD Depth 195 mm Display Type SDP Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 1345.08 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 12.1300 lb Gross Weight per Pack Metric 5.50 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504409570 Height 9.4500 in Height [Metric] 24.0030 cm Horsepower 10 hp Length 13.3900 in Length [Metric] 34.0106 cm Manufacturer Siemens Mounting Type Footprint/Suspended Returnable N Series MICROMASTER 420 Standards cUL ListedUL ListedC-TickCE 73/23/EEC Stock Status NONSTOCK Type 3-Phase UNSPSC 39121007 UPC 11 78308768339 UPC 12 783087683396 Voltage Rating 380 to 480 VAC Width 10.6300 in Width [Metric] 27.0002 cm Modular design 14 to 122 deg F operating temperature Compact housing as a result of high power density Easy cable connection, mains and motor connections are separated for optimum electromagnetic compatibility Detachable operator panels Screwless control terminals 19 A output at 3-phase, 22 A input at 3-phase
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6SE6420-2AD27-5CA1 |
| Amperage Rating | 19/22 A |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6SE64202AD275CA1 |
| Country of Origin | GB |
| Currency | USD |
| Depth | 195 mm |
| Display Type | SDP |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 1345.08 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 12.1300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.50 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504409570 |
| Height | 9.4500 in |
| Height [Metric] | 24.0030 cm |
| Horsepower | 10 hp |
| Length | 13.3900 in |
| Length [Metric] | 34.0106 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Mounting Type | Footprint/Suspended |
| Returnable | N |
| Series | MICROMASTER 420 |
| Standards | cUL ListedUL ListedC-TickCE 73/23/EEC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | 3-Phase |
| UNSPSC | 39121007 |
| UPC 11 | 78308768339 |
| UPC 12 | 783087683396 |
| Voltage Rating | 380 to 480 VAC |
| Width | 10.6300 in |
| Width [Metric] | 27.0002 cm |
| Modular design |
| 14 to 122 deg F operating temperature |
| Compact housing as a result of high power density |
| Easy cable connection, mains and motor connections are separated for optimum electromagnetic compatibility |
| Detachable operator panels |
| Screwless control terminals |
| 19 A output at 3-phase, 22 A input at 3-phase |