or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens
Siemens 6RY17030CA01 FIELD SUPPLY,C9804
Siemens
Siemens 6RY17030CA01 FIELD SUPPLY,C9804
SKU357797
MFGR #6RY17030CA01
$/ea
****spare part**** power unit field up to 600 A
****spare part**** power unit field up to 600 A
Alternate Catalog Number 6RY1703-0CA01 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6RY17030CA01 Country of Origin AT Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 58.64 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.3800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.17 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504409540 Height 3.1500 in Height [Metric] 8.0010 cm Length 5.9100 in Length [Metric] 15.0114 cm Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant UNSPSC 39122002 UPC 11 66264342835 UPC 12 662643428353 Width 3.1500 in Width [Metric] 8.0010 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Specifications 140 to 510 A at 460 V Suitable For Use With SIMOREG DC Master Base Drive Panel
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6RY1703-0CA01 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6RY17030CA01 |
| Country of Origin | AT |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 58.64 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.3800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.17 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504409540 |
| Height | 3.1500 in |
| Height [Metric] | 8.0010 cm |
| Length | 5.9100 in |
| Length [Metric] | 15.0114 cm |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| UNSPSC | 39122002 |
| UPC 11 | 66264342835 |
| UPC 12 | 662643428353 |
| Width | 3.1500 in |
| Width [Metric] | 8.0010 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Specifications | 140 to 510 A at 460 V |
| Suitable For Use With | SIMOREG DC Master Base Drive Panel |