or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6GK75421AX000XE0 COMMUNICATION
SKU900427
MFGR #6GK75421AX000XE0
Your Cost: $2,115.00/ea
COMMUNICATIONS MODULE CM 1542-1 FOR CONNECTING S7-1500 TO PROFINET AS IO-CONTROLLER TCP/IP, ISO-ON-TCP, UDP, S7-COMMUNICATION, IP-BROADCAST/ MULTICAST, SNMPV1,DHCP, CLOCK SYNCHRONISATION VIA NTP, 2XRJ45 (10/100 MBIT)
COMMUNICATIONS MODULE CM 1542-1 FOR CONNECTING S7-1500 TO PROFINET AS IO-CONTROLLER TCP/IP, ISO-ON-TCP, UDP, S7-COMMUNICATION, IP-BROADCAST/ MULTICAST, SNMPV1,DHCP, CLOCK SYNCHRONISATION VIA NTP, 2XRJ45 (10/100 MBIT)
Alternate Catalog Number 6GK7542-1AX00-0XE0 ARRA Compliant C Bus Current 0.22 A Buy American Compliant C Catalog Number 6GK75421AX000XE0 Country of Origin DE Currency USD Dimensions 142 mm H x 35 mm W x 129 mm D EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 63.71 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.7940 lb Gross Weight per Pack Metric 0.36 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8517620090 Height 1.7700 in Height [Metric] 4.4958 cm Length 6.0600 in Length [Metric] 15.3924 cm Power Dissipation 3.3 W Replaced Catalog Number 6GK7542-1AX10-0XE0 Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEEE (2012/19/EU)REACH Article No. 33 Temperature Rating 0 to 40 deg C Vertical, 0 to 60 deg C Horizontal UNSPSC 32151705 UPC 11 88762184834 UPC 12 887621848347 Width 5.9400 in Width [Metric] 15.0876 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 0.22 Communication Rate 10 to 100 Mbps Voltage Rating 15 VDC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6GK7542-1AX00-0XE0 |
| ARRA Compliant | C |
| Bus Current | 0.22 A |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6GK75421AX000XE0 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 142 mm H x 35 mm W x 129 mm D |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 63.71 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.7940 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.36 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8517620090 |
| Height | 1.7700 in |
| Height [Metric] | 4.4958 cm |
| Length | 6.0600 in |
| Length [Metric] | 15.3924 cm |
| Power Dissipation | 3.3 W |
| Replaced Catalog Number | 6GK7542-1AX10-0XE0 |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEEE (2012/19/EU)REACH Article No. 33 |
| Temperature Rating | 0 to 40 deg C Vertical, 0 to 60 deg C Horizontal |
| UNSPSC | 32151705 |
| UPC 11 | 88762184834 |
| UPC 12 | 887621848347 |
| Width | 5.9400 in |
| Width [Metric] | 15.0876 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 0.22 |
| Communication Rate | 10 to 100 Mbps |
| Voltage Rating | 15 VDC |