or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens
Siemens 6GK72771AA100AA0 SIMATIC S7-1200 Compact Switch Module, 24VDC, 0.07A Consumed Current, 1.6W Power Loss
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens
Siemens 6GK72771AA100AA0 SIMATIC S7-1200 Compact Switch Module, 24VDC, 0.07A Consumed Current, 1.6W Power Loss
SKU623586
MFGR #6GK72771AA100AA0
Your Cost: $280.00/ea
SIEMENS 6GK72771AA100AA0 COMPACT SWITCH MODULE CSM 1277
SIEMENS 6GK72771AA100AA0 COMPACT SWITCH MODULE CSM 1277
Alternate Catalog Number 6GK7277-1AA10-0AA0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6GK72771AA100AA0 Country of Origin DE Currency USD Dimensions 100 mm H x 45 mm W x 75 mm D EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 93.25 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.22 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8517620020 Height 2.2400 in Height [Metric] 5.6896 cm Length 7.2400 in Length [Metric] 18.3896 cm Power Dissipation 1.6 W Replaced Catalog Number 6GK72771AA000AA0 Returnable Y Series S7-1200 Specifications 24 VDC, 0.07A Consumed Current, 1.6 W Power Loss, 450 MB Transfer Rate, -20 to 60 deg C Operating Temperature Standards RoHS CompliantUL 508CSA C22.2 File No. 142CE Certified/EN 61000-6-2/61000-6-4EN 60079-0: 2006/60079-15:2005FM3611: Class 1, Division 2, Groups A, B, C, D, T, Class 1, Zone 2, Groups IIC, T Temperature Rating 0 to 60 °C Type Compact UNSPSC 43222612 UPC 11 04089260720 UPC 12 040892607208 Width 5.7500 in Width [Metric] 14.6050 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 0.07 A Voltage Rating 24 VDC Features: Connection to SIMATIC S7-1200 and up to 3 further industrial ethernet users with 10/100 MBPS unmanaged switch
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6GK7277-1AA10-0AA0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6GK72771AA100AA0 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 100 mm H x 45 mm W x 75 mm D |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 93.25 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.22 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8517620020 |
| Height | 2.2400 in |
| Height [Metric] | 5.6896 cm |
| Length | 7.2400 in |
| Length [Metric] | 18.3896 cm |
| Power Dissipation | 1.6 W |
| Replaced Catalog Number | 6GK72771AA000AA0 |
| Returnable | Y |
| Series | S7-1200 |
| Specifications | 24 VDC, 0.07A Consumed Current, 1.6 W Power Loss, 450 MB Transfer Rate, -20 to 60 deg C Operating Temperature |
| Standards | RoHS CompliantUL 508CSA C22.2 File No. 142CE Certified/EN 61000-6-2/61000-6-4EN 60079-0: 2006/60079-15:2005FM3611: Class 1, Division 2, Groups A, B, C, D, T, Class 1, Zone 2, Groups IIC, T |
| Temperature Rating | 0 to 60 °C |
| Type | Compact |
| UNSPSC | 43222612 |
| UPC 11 | 04089260720 |
| UPC 12 | 040892607208 |
| Width | 5.7500 in |
| Width [Metric] | 14.6050 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 0.07 A |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Features: Connection to SIMATIC S7-1200 and up to 3 further industrial ethernet users with 10/100 MBPS unmanaged switch |