or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6GK19050EA00 CONNECTOR PROFI M1
SKU289968
MFGR #6GK19050EA00
$/ea
SIEMENS 6GK19050EA00 CONNECTOR PROFI M12 MALE 5/pk
SIEMENS 6GK19050EA00 CONNECTOR PROFI M12 MALE 5/pk
Alternate Catalog Number 6GK1905-0EA00 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Cable Length 8.86 in Catalog Number 6GK19050EA00 Connector Size M12 Country of Origin DE Currency USD Environmental Conditions -40 to 70 deg C Operating EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 50.10 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.5500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.25 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536694010 Height 1.1400 in Height [Metric] 2.8956 cm Length [Metric] 22.5044 cm Material Metal Returnable Y Shell Material Metal Size 19 mm H x 19 mm W x 73 mm D Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Suitable For Use With Electrical PB Bus Cable, ET 200 Series Male Contact Insert Thread Size M12 Type 5-Pole Plug-In UNSPSC 39121413 UPC 11 04089269384 UPC 12 040892693843 Width 4.9600 in Width [Metric] 12.5984 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Length 8.8600 in Silicone-free
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6GK1905-0EA00 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Length | 8.86 in |
| Catalog Number | 6GK19050EA00 |
| Connector Size | M12 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Environmental Conditions | -40 to 70 deg C Operating |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 50.10 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.5500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.25 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536694010 |
| Height | 1.1400 in |
| Height [Metric] | 2.8956 cm |
| Length [Metric] | 22.5044 cm |
| Material | Metal |
| Returnable | Y |
| Shell Material | Metal |
| Size | 19 mm H x 19 mm W x 73 mm D |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Suitable For Use With | Electrical PB Bus Cable, ET 200 Series Male Contact Insert |
| Thread Size | M12 |
| Type | 5-Pole Plug-In |
| UNSPSC | 39121413 |
| UPC 11 | 04089269384 |
| UPC 12 | 040892693843 |
| Width | 4.9600 in |
| Width [Metric] | 12.5984 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Length | 8.8600 in |
| Silicone-free |