or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6GK19011BB112AB0 IE FC RJ45 PLU
SKU514756
MFGR #6GK19011BB112AB0
Your Cost: $465.00/ea
SIEMENS 6GK19011BB112AB0 IE FC RJ45 PLUG 180 4X2 10PCS
SIEMENS 6GK19011BB112AB0 IE FC RJ45 PLUG 180 4X2 10PCS
Alternate Catalog Number 6GK1901-1BB11-2AB0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6GK19011BB112AB0 Country of Origin PL Currency USD Dimensions 16 mm H x 13.7 mm W x 55 mm D EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 14.10 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.4800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.22 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536908585 Height 2.0900 in Height [Metric] 5.3086 cm Length 2.7200 in Length [Metric] 6.9088 cm Material Metal Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedcULus Listed UNSPSC 39121462 UPC 11 04089255178 UPC 12 040892551785 Width 2.4800 in Width [Metric] 6.2992 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Cable Size 24 AWG Cable Type 4 X 2 FC Twisted Pair Category Type Cat 6 Connector Type RJ45 Features: Metal housing, IP20 protection class, Ambient temperature durung transport: -40 To 80 ° C, Net weight: 35 GM, 1 PKG: 10 Pieces; Transmission Rate: 1 - 10 MBPS for Industrial Ethernet, 2 - 100 MBPS for Industrial Ethernet, 3 - 1000 MBPS for Ind
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6GK1901-1BB11-2AB0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6GK19011BB112AB0 |
| Country of Origin | PL |
| Currency | USD |
| Dimensions | 16 mm H x 13.7 mm W x 55 mm D |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 14.10 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.4800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.22 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536908585 |
| Height | 2.0900 in |
| Height [Metric] | 5.3086 cm |
| Length | 2.7200 in |
| Length [Metric] | 6.9088 cm |
| Material | Metal |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedcULus Listed |
| UNSPSC | 39121462 |
| UPC 11 | 04089255178 |
| UPC 12 | 040892551785 |
| Width | 2.4800 in |
| Width [Metric] | 6.2992 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Cable Size | 24 AWG |
| Cable Type | 4 X 2 FC Twisted Pair |
| Category Type | Cat 6 |
| Connector Type | RJ45 |
| Features: Metal housing, IP20 protection class, Ambient temperature durung transport: -40 To 80 ° C, Net weight: 35 GM, 1 PKG: 10 Pieces; Transmission Rate: 1 - 10 MBPS for Industrial Ethernet, 2 - 100 MBPS for Industrial Ethernet, 3 - 1000 MBPS for Ind |