or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6GK1415-2AA10 DP/AS-INTERFACE L
SKU569832
MFGR #6GK1415-2AA10
Your Cost: $2,058.00/ea
SIEMENS 6GK1415-2AA10 DP/AS-INTERFACE LINK 20(R)SUPPORTS V3.0
SIEMENS 6GK1415-2AA10 DP/AS-INTERFACE LINK 20(R)SUPPORTS V3.0
Alternate Catalog Number 6GK1415-2AA10 Application PROFIBUS DP/AS-Interface Link PROFIBUS DP/AS-Interface Link ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6GK1415-2AA10 Country of Origin CZ Currency USD Dimensions 80 mm H x 90 mm W x 62 mm D Enclosure IP20 EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 161.70 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.4500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.20 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8517620090 Height 4.2500 in Height [Metric] 10.7950 cm Length 5.0000 in Length [Metric] 12.7000 cm Mounting snap-on fastening on 35 mm standard rail Power Dissipation 4.5 W Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedEAC CertifiedCE CertifiedRCM CertifiedATEX ApprovedFM ApprovedWEEE (2012/19/EU)REACH Article No. 33 Sub Brand AS-Interface Temperature Rating 0 to 45 deg C Vertical, 0 to 60 deg C Horizontal Terminal Type Screw Type PROFIBUS UNSPSC 32151705 UPC 11 75455496155 UPC 12 754554961552 Width 4.4500 in Width [Metric] 11.3030 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 200 mA PROFIBUS DP/AS-Interface Link PROFIBUS DP/AS-Interface Link Double master with display Double master with display
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6GK1415-2AA10 |
| Application | PROFIBUS DP/AS-Interface Link PROFIBUS DP/AS-Interface Link |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6GK1415-2AA10 |
| Country of Origin | CZ |
| Currency | USD |
| Dimensions | 80 mm H x 90 mm W x 62 mm D |
| Enclosure | IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 161.70 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.4500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.20 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8517620090 |
| Height | 4.2500 in |
| Height [Metric] | 10.7950 cm |
| Length | 5.0000 in |
| Length [Metric] | 12.7000 cm |
| Mounting | snap-on fastening on 35 mm standard rail |
| Power Dissipation | 4.5 W |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedEAC CertifiedCE CertifiedRCM CertifiedATEX ApprovedFM ApprovedWEEE (2012/19/EU)REACH Article No. 33 |
| Sub Brand | AS-Interface |
| Temperature Rating | 0 to 45 deg C Vertical, 0 to 60 deg C Horizontal |
| Terminal Type | Screw |
| Type | PROFIBUS |
| UNSPSC | 32151705 |
| UPC 11 | 75455496155 |
| UPC 12 | 754554961552 |
| Width | 4.4500 in |
| Width [Metric] | 11.3030 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 200 mA |
| PROFIBUS DP/AS-Interface Link PROFIBUS DP/AS-Interface Link |
| Double master with display |
| Double master with display |