or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6GK11623AA00 CP 1623
SKU775901
MFGR #6GK11623AA00
Your Cost: $3,560.00/ea
SIEMENS 6GK11623AA00 CP 1623
SIEMENS 6GK11623AA00 CP 1623
Alternate Catalog Number 6GK1162-3AA00 ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 6GK11623AA00 Country of Origin DE Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 69.83 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.4700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.21 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8517620090 Height [Metric] 4.1910 cm Manufacturer Siemens Number of Ports 2 Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantEMC 2004/108/ECCAN/CSA C22.2UL 60950-1UL 1950EN 61000-6-3EN 61000-6-4EN 61000-6-1EN 61000-6-2CE CertifiedC-TICK CertifiedWEEE (2012/19/EU) Stock Status NONSTOCK Suitable For Use With Connection to Industrial EtherNet UNSPSC 43201404 UPC 11 66264342443 UPC 12 662643424430 Width [Metric] 13.5890 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6GK1162-3AA00 |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6GK11623AA00 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 69.83 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.4700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.21 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8517620090 |
| Height [Metric] | 4.1910 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Number of Ports | 2 |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantEMC 2004/108/ECCAN/CSA C22.2UL 60950-1UL 1950EN 61000-6-3EN 61000-6-4EN 61000-6-1EN 61000-6-2CE CertifiedC-TICK CertifiedWEEE (2012/19/EU) |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Suitable For Use With | Connection to Industrial EtherNet |
| UNSPSC | 43201404 |
| UPC 11 | 66264342443 |
| UPC 12 | 662643424430 |
| Width [Metric] | 13.5890 cm |