or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens
Siemens 6FX20015FE25 Absolute Encoder, 5 VAC, 200 mA, 6 mm Dia x 10 mm L
Siemens
Siemens 6FX20015FE25 Absolute Encoder, 5 VAC, 200 mA, 6 mm Dia x 10 mm L
SKU939651
MFGR #6FX20015FE25
Your Cost: $1,230.64/ea
List: Siemens Absolute Encoder, 5 VAC, 200 mA, 6 mm Shaft Dia, 10 mm Shaft Length, 10000 rpm (Mechanical) Speed, EnDat Interface, Flange Socket/Radial, 300 m/sec-sq, -40 to 100 deg C Operating
Siemens Absolute Encoder, 5 VAC, 200 mA, 6 mm Shaft Dia, 10 mm Shaft Length, 10000 rpm (Mechanical) Speed, EnDat Interface, Flange Socket/Radial, 300 m/sec-sq, -40 to 100 deg C Operating
Alternate Catalog Number 6FX2001-5FE25 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6FX20015FE25 Connection Type Synchroflange Shaft/Flange Socket/Radial Country of Origin DE Currency USD Enclosure Type IP64 EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 1.0600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.48 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8543704500 Interface EnDat Operating Temperature -40 to 100 °C Returnable N Speed Rating 10000 rpm Standards CE CertifiedcULus ListedEMC Class Filter DIN EN 50081EMC Class Filter EN 50082 UNSPSC 39121527 UPC 11 66264304625 UPC 12 662643046250 Vibration Level 300 m/s² Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 200 mA Shaft Diameter 6 mm Shaft Length 10 mm Voltage Rating 5 VDC 200 mA maximum power consumption 25 bit multiturn with ENDAT 6 mm synchro-flange shaft Radial flange socket
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6FX2001-5FE25 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6FX20015FE25 |
| Connection Type | Synchroflange Shaft/Flange Socket/Radial |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | IP64 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 1.0600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.48 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8543704500 |
| Interface | EnDat |
| Operating Temperature | -40 to 100 °C |
| Returnable | N |
| Speed Rating | 10000 rpm |
| Standards | CE CertifiedcULus ListedEMC Class Filter DIN EN 50081EMC Class Filter EN 50082 |
| UNSPSC | 39121527 |
| UPC 11 | 66264304625 |
| UPC 12 | 662643046250 |
| Vibration Level | 300 m/s² |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 200 mA |
| Shaft Diameter | 6 mm |
| Shaft Length | 10 mm |
| Voltage Rating | 5 VDC |
| 200 mA maximum power consumption |
| 25 bit multiturn with ENDAT |
| 6 mm synchro-flange shaft |
| Radial flange socket |