or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6ES79215AK200AA0 S71500Front Co
SKU958775
MFGR #6ES79215AK200AA0
$/ea
FRONT CONNECTOR MODULE W. 4X16 POLE IDC-CONNECT. FOR ANALOG 40 POL. I/O MODULESOF S7-1500 POTENTIAL SUPPLY VIA INFEED ELEMENT
FRONT CONNECTOR MODULE W. 4X16 POLE IDC-CONNECT. FOR ANALOG 40 POL. I/O MODULESOF S7-1500 POTENTIAL SUPPLY VIA INFEED ELEMENT
Alternate Catalog Number 6ES7921-5AK20-0AA0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6ES79215AK200AA0 Country of Origin RO Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 14.79 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.2200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.10 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536698000 Height 1.3000 in Height [Metric] 3.3020 cm Length 5.5500 in Length [Metric] 14.0970 cm Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus CertifiedWEEE (2012/19/EU) UNSPSC 32151703 UPC 11 88762184985 UPC 12 887621849856 Width 2.0500 in Width [Metric] 5.2070 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Color Black Suitable For Use With SIMATIC S7-1500 40-Pole Analog Input/Output Module Type Fully Modular
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6ES7921-5AK20-0AA0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6ES79215AK200AA0 |
| Country of Origin | RO |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 14.79 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.2200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536698000 |
| Height | 1.3000 in |
| Height [Metric] | 3.3020 cm |
| Length | 5.5500 in |
| Length [Metric] | 14.0970 cm |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus CertifiedWEEE (2012/19/EU) |
| UNSPSC | 32151703 |
| UPC 11 | 88762184985 |
| UPC 12 | 887621849856 |
| Width | 2.0500 in |
| Width [Metric] | 5.2070 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Color | Black |
| Suitable For Use With | SIMATIC S7-1500 40-Pole Analog Input/Output Module |
| Type | Fully Modular |