or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6ES76481AA000XC0 TOWER-KIT FOR
SKU651694
MFGR #6ES76481AA000XC0
Your Cost: $162.00/ea
TOWER- KIT, FOR CONVERSION OF RACK PC IN INDUSTRY TOWER PC, FOR SIMATIC IPC547C, RACK PC 547B, RACK PC IL 43
TOWER- KIT, FOR CONVERSION OF RACK PC IN INDUSTRY TOWER PC, FOR SIMATIC IPC547C, RACK PC 547B, RACK PC IL 43
Alternate Catalog Number 6ES7648-1AA00-0XC0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6ES76481AA000XC0 Country of Origin DE Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 513.47 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 6.0100 lb Gross Weight per Pack Metric 2.73 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 2.8700 in Height [Metric] 7.2898 cm Length 20.4700 in Length [Metric] 51.9938 cm Returnable N Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantREACH Article No. 33 UNSPSC 43211612 UPC 11 66264317779 UPC 12 662643177794 Width 8.7400 in Width [Metric] 22.1996 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Suitable For Use With SIMATIC IPC547E, IPC547D, IPC547C, 547B and IL43 Rack PC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6ES7648-1AA00-0XC0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6ES76481AA000XC0 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 513.47 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 6.0100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.73 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 2.8700 in |
| Height [Metric] | 7.2898 cm |
| Length | 20.4700 in |
| Length [Metric] | 51.9938 cm |
| Returnable | N |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantREACH Article No. 33 |
| UNSPSC | 43211612 |
| UPC 11 | 66264317779 |
| UPC 12 | 662643177794 |
| Width | 8.7400 in |
| Width [Metric] | 22.1996 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Suitable For Use With | SIMATIC IPC547E, IPC547D, IPC547C, 547B and IL43 Rack PC |