or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6ES75901AC400AA0 MOUNTING RAIL
SKU872047
MFGR #6ES75901AC400AA0
Your Cost: $69.00/ea
SIMATIC S7-1500, MOUNTING RAIL 245 MM (APPR. 9.6 INCH) INCL. GROUNDING ELEMENT,INTEGRATED DIN RAIL FOR MOUNTING OF SMALL COMPONENTS SUCH AS CLAMPS, FUSES OR RELAYS
SIMATIC S7-1500, MOUNTING RAIL 245 MM (APPR. 9.6 INCH) INCL. GROUNDING ELEMENT,INTEGRATED DIN RAIL FOR MOUNTING OF SMALL COMPONENTS SUCH AS CLAMPS, FUSES OR RELAYS
Alternate Catalog Number 6ES7590-1AC40-0AA0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6ES75901AC400AA0 Country of Origin DE Currency USD Dimensions 155 mm H x 245 mm W x 16 mm D EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 85.07 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 1.2000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.55 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 1.1400 in Height [Metric] 2.8956 cm Length 11.7700 in Length [Metric] 29.8958 cm Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant UNSPSC 39131705 UPC 11 80476608276 UPC 12 804766082764 Width 6.3400 in Width [Metric] 16.1036 cm Stock Status NORMALLY STOCKED Brand Siemens Manufacturer Siemens Specifications Integrated DIN Mount Suitable For Use With SIMATIC S7-1500 Controller, Terminal, Automatic Circuit Breaker and Relay
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6ES7590-1AC40-0AA0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6ES75901AC400AA0 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 155 mm H x 245 mm W x 16 mm D |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 85.07 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 1.2000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.55 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 1.1400 in |
| Height [Metric] | 2.8956 cm |
| Length | 11.7700 in |
| Length [Metric] | 29.8958 cm |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| UNSPSC | 39131705 |
| UPC 11 | 80476608276 |
| UPC 12 | 804766082764 |
| Width | 6.3400 in |
| Width [Metric] | 16.1036 cm |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Specifications | Integrated DIN Mount |
| Suitable For Use With | SIMATIC S7-1500 Controller, Terminal, Automatic Circuit Breaker and Relay |