or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6ES73172AK140AB0 CPU 317-2 DP
SKU644952
MFGR #6ES73172AK140AB0
$/ea
SIEMENS 6ES73172AK140AB0 CPU 317-2 DP
SIEMENS 6ES73172AK140AB0 CPU 317-2 DP
Alternate Catalog Number 6ES7317-2AK14-0AB0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6ES73172AK140AB0 Country of Origin DE Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 61.06 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.9000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.41 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109160 Height 2.0500 in Height [Metric] 5.2070 cm Length 5.9100 in Length [Metric] 15.0114 cm Replaced Catalog Number 6ES73172AJ100AB0 Returnable Y UNSPSC 32151705 UPC 11 04089278861 UPC 12 040892788617 Width 5.0400 in Width [Metric] 12.8016 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6ES7317-2AK14-0AB0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6ES73172AK140AB0 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 61.06 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.9000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.41 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109160 |
| Height | 2.0500 in |
| Height [Metric] | 5.2070 cm |
| Length | 5.9100 in |
| Length [Metric] | 15.0114 cm |
| Replaced Catalog Number | 6ES73172AJ100AB0 |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 32151705 |
| UPC 11 | 04089278861 |
| UPC 12 | 040892788617 |
| Width | 5.0400 in |
| Width [Metric] | 12.8016 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |