Siemens 6ES7134-4MB02-0AB0 SIMATIC Electronic Module, 2 Inputs, 2 Outputs, 16-Bit, 0.0002 Accuracy
Custom_Product_Images_Illustration
SKU293826
MFGR #6ES71344MB020AB0
SIEMENS 6ES71344MB020AB0 MODULE 2AI 15MM WIDE ET200S
Alternate Catalog Number
6ES7134-4MB02-0AB0
Amperage Rating
55 mA
Application
Analog outputs for specific voltage use; non-current related
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
6ES71344MB020AB0
Connection Cables
Shielded
Conversion Rate
0.04
Country of Origin
DE
Currency
Dimensions
81 mm H x 15 mm W x 52 mm D
EU RoHS Indicator
Gross Volume Per Pack
7.68
Gross Volume UOM
in
Gross Weight Per Pack
0.1000 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.04
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
0.8700 in
Height [Metric]
2.2098 cm
Input Signal
1 to 5 V
Isolation
Galvanic Isolation
Length
3.6200 in
Length [Metric]
9.1948 cm
Mounting
Front/Rail/Wall Mounting
Number of Channels
2
Output Signal
10 mA
Power Supply
Power module
Returnable
Y
Standards
RoHS Compliant
Sub Brand
SIMATIC
Type
High
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Voltage Rating
24 VDC
Width
2.4400 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Siemens
Manufacturer
Siemens
Accuracy
0
Number of Inputs
2
Number of Outputs
Resolution
15 bit
Signal Range
+/-20 mA, 4 to 20 mA