or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6AV66470AJ113AX0 KP400 Basic Co
SKU733837
MFGR #6AV66470AJ113AX0
$/ea
SIMATIC HMI KP400 BASIC COLOR PN, BASIC PANEL, KEY OPERATION, 4 WIDESCREEN-TFT-DISPLAY, 256 COLORS, PROFINET INTERFACE, CONFIGURATION FROM WINCC BASIC V11 SP2/STEP 7 BASIC V11 SP2, CONTAINS OPEN SOURCE SW WHICH IS PROVIDED FREE OF CHARGE FOR DETAILS SEE CD
SIMATIC HMI KP400 BASIC COLOR PN, BASIC PANEL, KEY OPERATION, 4 WIDESCREEN-TFT-DISPLAY, 256 COLORS, PROFINET INTERFACE, CONFIGURATION FROM WINCC BASIC V11 SP2/STEP 7 BASIC V11 SP2, CONTAINS OPEN SOURCE SW WHICH IS PROVIDED FREE OF CHARGE FOR DETAILS SEE CD
ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6AV66470AJ113AX0 Country of Origin DE Currency USD Dimensions 189 mm H x 162 mm W x 33 mm D Display Resolution 480 x 272 pixel EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.8800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.40 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109170 Height 1.97 in Height [Metric] 5.0038 cm Length 9.85 in Length [Metric] 25.019 cm Material Plastic Memory 1 MB Returnable Y Series KP400 Software WinCC Basic V11 SP2/STEP 7 Basic V11 SP2, Linux Standards CE CertifiedcULus ListedRCM ApprovedKC Certified Temperature Rating 0 to 50 °C Type 1st Generation Basic UNSPSC 43211506 UPC 11 04089295215 UPC 12 040892952155 Viewing Area 53.8 mm H x 95 mm W in Width 6.70 in Width [Metric] 17.018 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Communication Ports PROFINET Display Size 4 in Display Type TFT Number of Keys 8 Power Source 24 VDC Ideal entry level Series from 3 to 15 in for operating and monitoring compact machines and systems Clear process representation thanks to use of pixel-graphics displays Intuitive operation using touch and tactile function keys Equipped with all the necessary basic functions such as alarm logging, recipe management, plots, vector graphics and language switching Simple connection to the controller via integral Ethernet interface or separate version with RS 485/422 Faster commissioning thanks to integrated diagnostics viewer and IP setting for SIMATIC S7-1200 and S7-1500 PLCs
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6AV66470AJ113AX0 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 189 mm H x 162 mm W x 33 mm D |
| Display Resolution | 480 x 272 pixel |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.8800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.40 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109170 |
| Height | 1.97 in |
| Height [Metric] | 5.0038 cm |
| Length | 9.85 in |
| Length [Metric] | 25.019 cm |
| Material | Plastic |
| Memory | 1 MB |
| Returnable | Y |
| Series | KP400 |
| Software | WinCC Basic V11 SP2/STEP 7 Basic V11 SP2, Linux |
| Standards | CE CertifiedcULus ListedRCM ApprovedKC Certified |
| Temperature Rating | 0 to 50 °C |
| Type | 1st Generation Basic |
| UNSPSC | 43211506 |
| UPC 11 | 04089295215 |
| UPC 12 | 040892952155 |
| Viewing Area | 53.8 mm H x 95 mm W in |
| Width | 6.70 in |
| Width [Metric] | 17.018 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Communication Ports | PROFINET |
| Display Size | 4 in |
| Display Type | TFT |
| Number of Keys | 8 |
| Power Source | 24 VDC |
| Ideal entry level Series from 3 to 15 in for operating and monitoring compact machines and systems |
| Clear process representation thanks to use of pixel-graphics displays |
| Intuitive operation using touch and tactile function keys |
| Equipped with all the necessary basic functions such as alarm logging, recipe management, plots, vector graphics and language switching |
| Simple connection to the controller via integral Ethernet interface or separate version with RS 485/422 |
| Faster commissioning thanks to integrated diagnostics viewer and IP setting for SIMATIC S7-1200 and S7-1500 PLCs |