or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6AV66450AC010AX0 Siemens MOBILE
SKUPDW~9027042
MFGR #6AV66450AC010AX0
$/ea
SIMATIC MOBILE PANEL 177 DP WITH INTEGRATED ENABLING BUTTON EMERGENCY-STOP BUTTON, HANDWHEEL, KEY SWITCH AND ILLUMINATED PUSHBUTTON UNIT, CONFIGURABLE W. WINCCFLEXIBLE COMPACT VERSION 2005 AND HIGHER
SIMATIC MOBILE PANEL 177 DP WITH INTEGRATED ENABLING BUTTON EMERGENCY-STOP BUTTON, HANDWHEEL, KEY SWITCH AND ILLUMINATED PUSHBUTTON UNIT, CONFIGURABLE W. WINCCFLEXIBLE COMPACT VERSION 2005 AND HIGHER
Alternate Catalog Number 6AV6645-0AC01-0AX0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6AV66450AC010AX0 Country of Origin AT Currency USD Dimensions 245 mm Dia x 58 mm D Display Resolution 320 x 240 pixel EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 967.46 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 3.6900 lb Gross Weight per Pack Metric 1.67 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109160 Height 6.5000 in Height [Metric] 16.5100 cm Length 12.2000 in Length [Metric] 30.9880 cm Material Plastic Memory 2048 KB Returnable Y Series 177 DP Software WinCC Flexible Compact Version 2005, WinCC Flexible Advanced, WinCC Flexible Standard, WinCC Comfort (TIA Portal), WinCC Advanced (TIA Portal), WinCC Professional (TIA Portal) Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantREACH Article No. 33CE CertifiedcULus ListedC-TICK CertifiedSIBE ApprovedWEEE (2012/19/EU) Temperature Rating 0 to 40 °C UNSPSC 43211903 UPC 11 66264302969 UPC 12 662643029697 Width 12.2000 in Width [Metric] 30.9880 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Communication Ports RS 422/RS 485 Display Size 5.7 in Display Type STN Number of Keys 14 SIMATIC mobile panel 177 DP with integrated enabling acknowledgment button, stop button, handwheel, keyswitch, illuminated pushbutton
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6AV6645-0AC01-0AX0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6AV66450AC010AX0 |
| Country of Origin | AT |
| Currency | USD |
| Dimensions | 245 mm Dia x 58 mm D |
| Display Resolution | 320 x 240 pixel |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 967.46 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 3.6900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.67 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109160 |
| Height | 6.5000 in |
| Height [Metric] | 16.5100 cm |
| Length | 12.2000 in |
| Length [Metric] | 30.9880 cm |
| Material | Plastic |
| Memory | 2048 KB |
| Returnable | Y |
| Series | 177 DP |
| Software | WinCC Flexible Compact Version 2005, WinCC Flexible Advanced, WinCC Flexible Standard, WinCC Comfort (TIA Portal), WinCC Advanced (TIA Portal), WinCC Professional (TIA Portal) |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantREACH Article No. 33CE CertifiedcULus ListedC-TICK CertifiedSIBE ApprovedWEEE (2012/19/EU) |
| Temperature Rating | 0 to 40 °C |
| UNSPSC | 43211903 |
| UPC 11 | 66264302969 |
| UPC 12 | 662643029697 |
| Width | 12.2000 in |
| Width [Metric] | 30.9880 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Communication Ports | RS 422/RS 485 |
| Display Size | 5.7 in |
| Display Type | STN |
| Number of Keys | 14 |
| SIMATIC mobile panel 177 DP with integrated enabling acknowledgment button, stop button, handwheel, keyswitch, illuminated pushbutton |