or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6AV66430ED012AX0 MP277 10" TOUC
SKUPDW~9027106
MFGR #6AV66430ED012AX0
$/ea
SIEMENS 6AV66430ED012AX0 MP277 10" TOUCH INOX (EXPLOSION PROTECT)
SIEMENS 6AV66430ED012AX0 MP277 10" TOUCH INOX (EXPLOSION PROTECT)
Alternate Catalog Number 6AV6643-0ED01-2AX0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6AV66430ED012AX0 Country of Origin DE Currency USD Dimensions 263 mm H x 325 mm W x 61 mm D Display Resolution 640 x 480 pixel EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 2748.68 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 13.5400 lb Gross Weight per Pack Metric 6.14 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109150 Height 7.0900 in Height [Metric] 18.0086 cm Length 24.0200 in Length [Metric] 61.0108 cm Memory 6 MB Returnable N Series MP277 Software WinCC Flexible Standard Version 2005 SP1 or higher, WinCC Flexible Standard, WinCC Flexible Advanced, WinCC Comfort (TIA Portal) WinCC Advanced (TIA Portal), WinCC Professional (TIA Portal) Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCE CertifiedFM Class I, Division 2UL ListedCSA CertifiedcULus ListedEX-Zone 2EX-Zone 22WEEE (2012/19/EU)REACH Article No. 33 Temperature Rating 0 to 45 °C Type INOX UNSPSC 43211506 UPC 11 66264339693 UPC 12 662643396935 Viewing Area 10.4 in Width 16.1400 in Width [Metric] 40.9956 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Communication Ports RS 422/RS 485/RJ45 Ethernet/USB Display Type TFT 640 pixel horizontal image resolution, 480 pixel vertical image resolution
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6AV6643-0ED01-2AX0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6AV66430ED012AX0 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 263 mm H x 325 mm W x 61 mm D |
| Display Resolution | 640 x 480 pixel |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 2748.68 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 13.5400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 6.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109150 |
| Height | 7.0900 in |
| Height [Metric] | 18.0086 cm |
| Length | 24.0200 in |
| Length [Metric] | 61.0108 cm |
| Memory | 6 MB |
| Returnable | N |
| Series | MP277 |
| Software | WinCC Flexible Standard Version 2005 SP1 or higher, WinCC Flexible Standard, WinCC Flexible Advanced, WinCC Comfort (TIA Portal) WinCC Advanced (TIA Portal), WinCC Professional (TIA Portal) |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCE CertifiedFM Class I, Division 2UL ListedCSA CertifiedcULus ListedEX-Zone 2EX-Zone 22WEEE (2012/19/EU)REACH Article No. 33 |
| Temperature Rating | 0 to 45 °C |
| Type | INOX |
| UNSPSC | 43211506 |
| UPC 11 | 66264339693 |
| UPC 12 | 662643396935 |
| Viewing Area | 10.4 in |
| Width | 16.1400 in |
| Width [Metric] | 40.9956 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Communication Ports | RS 422/RS 485/RJ45 Ethernet/USB |
| Display Type | TFT |
| 640 pixel horizontal image resolution, 480 pixel vertical image resolution |