or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6AV21252GB230AX0 Siemens HMI KT
SKU915107
MFGR #6AV21252GB230AX0
Your Cost: $3,605.00/ea
SIMATIC HMI KTP700F MOBILE, 7.0 TFT DISPLAY, 800 X 480 PIXELS,16M COLOR, KEY AND TOUCH OPERATION, 8 FUNCTION KEYS, 1 X PROFINET/INDUSTRIAL, ETHERNET INTERFACE 1 X MULTIMEDIA CARD, 1 X USB, ACKNOWLEDGEMENT SWITCH, EMERGENCY-STOP BUTTON, CONFIGURABLE FROM WINCC COMFORT V13 SP1
SIMATIC HMI KTP700F MOBILE, 7.0 TFT DISPLAY, 800 X 480 PIXELS,16M COLOR, KEY AND TOUCH OPERATION, 8 FUNCTION KEYS, 1 X PROFINET/INDUSTRIAL, ETHERNET INTERFACE 1 X MULTIMEDIA CARD, 1 X USB, ACKNOWLEDGEMENT SWITCH, EMERGENCY-STOP BUTTON, CONFIGURABLE FROM WINCC COMFORT V13 SP1
Alternate Catalog Number 6AV2125-2GB23-0AX0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6AV21252GB230AX0 Country of Origin DE Currency USD Dimensions 194.9 mm H x 248.4 mm W Display Resolution 800 x 480 pixel EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 335.75 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 3.0500 lb Gross Weight per Pack Metric 1.38 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109170 Height 3.9000 in Height [Metric] 9.9060 cm Length 10.3100 in Length [Metric] 26.1874 cm Material Plastic Memory 12 MB Returnable Y Software WinCC Comfort Version 2013 SP1 (TIA Portal), WinCC Advanced (TIA Portal), WinCC Professional (TIA Portal) Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEEE (2012/19/EU)REACH Article No. 33CE CertifiedcULus ListedRCM CertifiedPLe Performance Level According to ISO 13849-1SIL 3 SIL According to IEC 61508 Temperature Rating 0 to 45 °C Type Advanced HMI Panel Based UNSPSC 43211903 UPC 11 80476615807 UPC 12 804766158070 Width 8.3500 in Width [Metric] 21.2090 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Communication Ports Ethernet/PROFINET/USB 2.0/SD Card Slot Display Size 7 in Display Type TFT Number of Keys 8 Power Source 24 VDC SIMATIC HMI KTP700F mobile with (1) PROFINET/industrial EtherNet interface, (1) multimedia card, (1) USB, acknowledgement switch, emergency-stop button
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6AV2125-2GB23-0AX0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6AV21252GB230AX0 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 194.9 mm H x 248.4 mm W |
| Display Resolution | 800 x 480 pixel |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 335.75 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 3.0500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.38 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109170 |
| Height | 3.9000 in |
| Height [Metric] | 9.9060 cm |
| Length | 10.3100 in |
| Length [Metric] | 26.1874 cm |
| Material | Plastic |
| Memory | 12 MB |
| Returnable | Y |
| Software | WinCC Comfort Version 2013 SP1 (TIA Portal), WinCC Advanced (TIA Portal), WinCC Professional (TIA Portal) |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEEE (2012/19/EU)REACH Article No. 33CE CertifiedcULus ListedRCM CertifiedPLe Performance Level According to ISO 13849-1SIL 3 SIL According to IEC 61508 |
| Temperature Rating | 0 to 45 °C |
| Type | Advanced HMI Panel Based |
| UNSPSC | 43211903 |
| UPC 11 | 80476615807 |
| UPC 12 | 804766158070 |
| Width | 8.3500 in |
| Width [Metric] | 21.2090 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Communication Ports | Ethernet/PROFINET/USB 2.0/SD Card Slot |
| Display Size | 7 in |
| Display Type | TFT |
| Number of Keys | 8 |
| Power Source | 24 VDC |
| SIMATIC HMI KTP700F mobile with (1) PROFINET/industrial EtherNet interface, (1) multimedia card, (1) USB, acknowledgement switch, emergency-stop button |