or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6AV21241QC020AX0 KP1500 Comfort
SKU732343
MFGR #6AV21241QC020AX0
$/ea
SIEMENS 6AV21241QC020AX0 KP1500 Comfort CE6.0 15" TFT 16:9
SIEMENS 6AV21241QC020AX0 KP1500 Comfort CE6.0 15" TFT 16:9
Alternate Catalog Number 6AV2124-1QC02-0AX0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6AV21241QC020AX0 Country of Origin DE Currency USD Dimensions 310 mm H x 483 mm W x 75 mm D Display Resolution 1280 x 800 pixel EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 4640.95 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 16.1400 lb Gross Weight per Pack Metric 7.32 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8537109160 Height 8.6600 in Height [Metric] 21.9964 cm Length 26.1800 in Length [Metric] 66.4972 cm Material Aluminum Memory 24 MB Replaced Catalog Number 6AV21241QC020AX1 Returnable Y Series KP1500 Software WinCC Comfort Version 2011 (TIA Portal), WinCC Advanced Version 2011 (TIA Portal), WinCC Professional Version 2011 (TIA Portal) Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantREACH Article No. 33CE CertifiedcULus ListedC-TICK CertifiedcULus Listed Class I, Zone 2, Division 2FM Approved Class I, Division 2WEEE (2012/19/EU) Temperature Rating 0 to 45 °C UNSPSC 43211506 UPC 11 04089295243 UPC 12 040892952438 Viewing Area 15.4 in Width 20.4700 in Width [Metric] 51.9938 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Communication Ports Ethernet/RS 422/RS 485/USB Display Size 207 mm H x 331.2 mm W Display Type TFT Number of Keys 36 Power Source 24 VDC 1280 pixel horizontal image resolution, 800 pixel vertical image resolution Integrated high end functionality with archives, scripts, PDF/word/excel viewer, internet explorer, media player Dimmable displays from 0 to 100% via PROFIenergy, via the HMI project or via a controller Modern industrial design, cast aluminum fronts for 7 in upwards Upright installation for all touch devices Data security in the event of a power failure for the device and for the SIMATIC HMI memory card Innovative service and commissioning concept through second SD card Easy project transfer via standard cable Maximum performance with short screen refresh times Suitable for extremely harsh industrial environments thanks to extended approvals such as ATEX 2/22 All variants can be used as an OPC UA client or as an OPC DA server Key operated devices with LED in every function key and new text input mechanism, similar to the keypads of mobile phones Key operated devices with stamped keys for optimum tactile feedback All keys have a service life of 2 million operations Configuring with the WinCC engineering software of the TIA portal
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6AV2124-1QC02-0AX0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6AV21241QC020AX0 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 310 mm H x 483 mm W x 75 mm D |
| Display Resolution | 1280 x 800 pixel |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 4640.95 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 16.1400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 7.32 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8537109160 |
| Height | 8.6600 in |
| Height [Metric] | 21.9964 cm |
| Length | 26.1800 in |
| Length [Metric] | 66.4972 cm |
| Material | Aluminum |
| Memory | 24 MB |
| Replaced Catalog Number | 6AV21241QC020AX1 |
| Returnable | Y |
| Series | KP1500 |
| Software | WinCC Comfort Version 2011 (TIA Portal), WinCC Advanced Version 2011 (TIA Portal), WinCC Professional Version 2011 (TIA Portal) |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantREACH Article No. 33CE CertifiedcULus ListedC-TICK CertifiedcULus Listed Class I, Zone 2, Division 2FM Approved Class I, Division 2WEEE (2012/19/EU) |
| Temperature Rating | 0 to 45 °C |
| UNSPSC | 43211506 |
| UPC 11 | 04089295243 |
| UPC 12 | 040892952438 |
| Viewing Area | 15.4 in |
| Width | 20.4700 in |
| Width [Metric] | 51.9938 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Communication Ports | Ethernet/RS 422/RS 485/USB |
| Display Size | 207 mm H x 331.2 mm W |
| Display Type | TFT |
| Number of Keys | 36 |
| Power Source | 24 VDC |
| 1280 pixel horizontal image resolution, 800 pixel vertical image resolution |
| Integrated high end functionality with archives, scripts, PDF/word/excel viewer, internet explorer, media player |
| Dimmable displays from 0 to 100% via PROFIenergy, via the HMI project or via a controller |
| Modern industrial design, cast aluminum fronts for 7 in upwards |
| Upright installation for all touch devices |
| Data security in the event of a power failure for the device and for the SIMATIC HMI memory card |
| Innovative service and commissioning concept through second SD card |
| Easy project transfer via standard cable |
| Maximum performance with short screen refresh times |
| Suitable for extremely harsh industrial environments thanks to extended approvals such as ATEX 2/22 |
| All variants can be used as an OPC UA client or as an OPC DA server |
| Key operated devices with LED in every function key and new text input mechanism, similar to the keypads of mobile phones |
| Key operated devices with stamped keys for optimum tactile feedback |
| All keys have a service life of 2 million operations |
| Configuring with the WinCC engineering software of the TIA portal |