Siemens 6AG13071KA027AA0 SIPLUS S7-300
Siemens
SKU1020704
MFGR #6AG13071KA027AA0
SIPLUS S7-300 PS 307 10A -25 ... +70 DEGREES C WITH CONFORMAL COATING BASED ON 6ES7307-1KA02-0AA0 . STABILIZED POWER SUPPLY PS307 INPUT 120/230 V AC OUTPUT 24 V DC/10 A
Alternate Catalog Number
6AG1307-1KA02-7AA0
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
6AG13071KA027AA0
Country of Origin
DE
Currency
Dimensions
125 mm H x 80 mm W x 120 mm D
EU RoHS Indicator
Gross Volume Per Pack
121.78
Gross Volume UOM
in
Gross Weight Per Pack
1.8200 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.82
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
3.5500 in
Height [Metric]
9.0170 cm
Length
5.1200 in
Length [Metric]
13.0048 cm
Power Dissipation
27 W
Powering Capacity
240 W
Returnable
Y
Specifications
90% Efficiency, IP20