or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6AG11366DB002CA0 SIPLUS ET 200S
SKU1011927
MFGR #6AG11366DB002CA0
Your Cost: $1,060.00/ea
SIPLUS ET 200SP -25 ... +60 DEGREE WITH CONFORMAL COATING BASEDON 6ES7136-6DB00-0CA0 . ELECTRONIC MODULE, 4 F-DQ PROFISAFE, DC 24V/2A, 15 MM WIDTH, UP TO PL E (ISO 13849), UP TO SIL 3 (IEC 61508)
SIPLUS ET 200SP -25 ... +60 DEGREE WITH CONFORMAL COATING BASEDON 6ES7136-6DB00-0CA0 . ELECTRONIC MODULE, 4 F-DQ PROFISAFE, DC 24V/2A, 15 MM WIDTH, UP TO PL E (ISO 13849), UP TO SIL 3 (IEC 61508)
Alternate Catalog Number 6AG1136-6DB00-2CA0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6AG11366DB002CA0 Country of Origin DE Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 7.36 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.1600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.07 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538903000 Height 1.4970 in Height [Metric] 3.8024 cm Length 3.4650 in Length [Metric] 8.8011 cm Returnable Y UNSPSC 32151705 UPC 11 80476622445 UPC 12 804766224454 Width 2.5600 in Width [Metric] 6.5024 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6AG1136-6DB00-2CA0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6AG11366DB002CA0 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 7.36 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.1600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.07 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538903000 |
| Height | 1.4970 in |
| Height [Metric] | 3.8024 cm |
| Length | 3.4650 in |
| Length [Metric] | 8.8011 cm |
| Returnable | Y |
| UNSPSC | 32151705 |
| UPC 11 | 80476622445 |
| UPC 12 | 804766224454 |
| Width | 2.5600 in |
| Width [Metric] | 6.5024 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |