or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 5SJ4 Type HSJ Miniature Circuit Breaker, 240 VAC, 16 A, 14 kA Interrupt, 1 Pole, Thermal Magnetic Trip
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 5SJ4 Type HSJ Miniature Circuit Breaker, 240 VAC, 16 A, 14 kA Interrupt, 1 Pole, Thermal Magnetic Trip
SKU1036268
MFGR #5SJ41167HG41
Your Cost: $57.09/ea
List: Siemens Miniature Circuit Breaker, Type HSJ, Series: 5SJ4, 240 VAC, 16 A, 50/60 Hz, 14 kA Interrupt, Thermal Magnetic Trip, 1.13 to 1.45 A Thermal/5 to 10 A Magnetic Trip, 1 Pole, Screw, 14 to 4 AWG Wire, IP20, DIN Rail Mount, -25 to 55 deg C, 110 mm H x 18 mm W x 70 mm D
Siemens Miniature Circuit Breaker, Type HSJ, Series: 5SJ4, 240 VAC, 16 A, 50/60 Hz, 14 kA Interrupt, Thermal Magnetic Trip, 1.13 to 1.45 A Thermal/5 to 10 A Magnetic Trip, 1 Pole, Screw, 14 to 4 AWG Wire, IP20, DIN Rail Mount, -25 to 55 deg C, 110 mm H x 18 mm W x 70 mm D
Alternate Catalog Number 5SJ4116-7HG41 Application BRANCH CIRCUIT PROTECTORS ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 5SJ41167HG41 Connection Identical wire screw connections on line and load side. Connection Type Screw Country of Origin DE Currency USD Dimensions 110 mm H x 18 mm W x 70 mm D Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator C Frame HSJ Frequency Rating 50 Hz Gross Volume Per Pack 12.57 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.3800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.17 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536200040 Height 3.9000 in Height [Metric] 9.9060 cm Length 4.5500 in Length [Metric] 11.5570 cm Material N/A Mounting Type DIN Rail Number Of Poles 1 Returnable Y Standard UL 489, CSA 22.2 NO. 5-02, HACR, IEC/EN 60 898, IEC/EN 60 947-2 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCE CertifiedCSA 22.2 No. 5-02cULus E24314IEC/EN 60 898IEC/EN 60 947-2HACR RatedUL 489 Sub Brand SENTRON Temperature Rating -25 to 55 °C Trip Range 1.13 to 1.45 A Thermal/5 to 10 A Magnetic Type HSJ UNSPSC 39121601 UPC 11 66264316781 UPC 12 662643167818 Width 0.8000 in Width [Metric] 2.0320 cm Wire Size 14 to 4 AWG Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 16 A Interrupt Rating 14 kA Trip Type Thermal Magnetic Voltage Rating 240 VAC BRANCH CIRCUIT PROTECTORS 1-POLE Visible indicator for ON and OFF/trip Finger safe design CFC and silicone free Identical wire screw connections on line and load side 240 VAC opposite phase Standard frame
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 5SJ4116-7HG41 |
| Application | BRANCH CIRCUIT PROTECTORS |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 5SJ41167HG41 |
| Connection | Identical wire screw connections on line and load side. |
| Connection Type | Screw |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 110 mm H x 18 mm W x 70 mm D |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frame | HSJ |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 12.57 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.3800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.17 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536200040 |
| Height | 3.9000 in |
| Height [Metric] | 9.9060 cm |
| Length | 4.5500 in |
| Length [Metric] | 11.5570 cm |
| Material | N/A |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Number Of Poles | 1 |
| Returnable | Y |
| Standard | UL 489, CSA 22.2 NO. 5-02, HACR, IEC/EN 60 898, IEC/EN 60 947-2 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCE CertifiedCSA 22.2 No. 5-02cULus E24314IEC/EN 60 898IEC/EN 60 947-2HACR RatedUL 489 |
| Sub Brand | SENTRON |
| Temperature Rating | -25 to 55 °C |
| Trip Range | 1.13 to 1.45 A Thermal/5 to 10 A Magnetic |
| Type | HSJ |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC 11 | 66264316781 |
| UPC 12 | 662643167818 |
| Width | 0.8000 in |
| Width [Metric] | 2.0320 cm |
| Wire Size | 14 to 4 AWG |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 16 A |
| Interrupt Rating | 14 kA |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| BRANCH CIRCUIT PROTECTORS |
| 1-POLE |
| Visible indicator for ON and OFF/trip |
| Finger safe design |
| CFC and silicone free |
| Identical wire screw connections on line and load side |
| 240 VAC opposite phase |
| Standard frame |