or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 52RA5S2 ACCESSORY, KIT, PTT LEN
SKU917768
MFGR #52RA5S2
$/ea
SIEMENS 52RA5S2 ACCESSORY KIT PTT LENS PLASTIC RED
SIEMENS 52RA5S2 ACCESSORY KIT PTT LENS PLASTIC RED
Alternate Catalog Number US2:52RA5S2 Application Use Lens with Class 52 Indicator Lights. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 52RA5S2 Color Red Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 316.14 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538906000 Height 1.0000 in Height [Metric] 2.5400 cm Length 5.0000 in Length [Metric] 12.7000 cm Mounting screw-on Returnable Y Standard UL Listed File # E22655 & CSA Certified File # LR6535 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E22655CSA File No. LR6535 Sub Brand Class 52 Type Blank Non-Illuminated UNSPSC 39121521 UPC 11 66264316561 UPC 12 662643165616 Width 4.3500 in Width [Metric] 11.0490 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Material Plastic NEMA Rating NEMA 1/3/3R/4/4X/12/13 Shape Round Size 30 Use Lens with Class 52 Indicator Lights. Concentric rings on front and concentric ribs on side to improve light distribution
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:52RA5S2 |
| Application | Use Lens with Class 52 Indicator Lights. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 52RA5S2 |
| Color | Red |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 316.14 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538906000 |
| Height | 1.0000 in |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Length | 5.0000 in |
| Length [Metric] | 12.7000 cm |
| Mounting | screw-on |
| Returnable | Y |
| Standard | UL Listed File # E22655 & CSA Certified File # LR6535 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E22655CSA File No. LR6535 |
| Sub Brand | Class 52 |
| Type | Blank Non-Illuminated |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 66264316561 |
| UPC 12 | 662643165616 |
| Width | 4.3500 in |
| Width [Metric] | 11.0490 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Material | Plastic |
| NEMA Rating | NEMA 1/3/3R/4/4X/12/13 |
| Shape | Round |
| Size | 30 |
| Use Lens with Class 52 Indicator Lights. |
| Concentric rings on front and concentric ribs on side to improve light distribution |