or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens
Siemens 52PA8A1K Non-Illuminated Pushbutton, 30 mm, 1NO, Round Flush Button Operator, Black
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens
Siemens 52PA8A1K Non-Illuminated Pushbutton, 30 mm, 1NO, Round Flush Button Operator, Black
SKU88369
MFGR #52PA8A1K
Your Cost: $51.34/ea
SIEMENS 52PA8A1K PUSH BUTTON OPERATOR
SIEMENS 52PA8A1K PUSH BUTTON OPERATOR
Actuator Round Flush Button ARRA Compliant C Bezel|Housing Die Cast Zinc Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 52PA8A1K Color Black Contact Configuration 1NO Contact Mode Momentary Contact Rating 60/12 A at 110/500 VAC Country of Origin MX Currency USD Enclosure Type NEMA 1/3/3R/4/4X/12/13/IP20/IP66 Environmental Conditions -35 to 70 deg C Operating Temperature EU RoHS Indicator C Finish Polished Chrome Gross Weight Per Pack 0.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509035 Height 2.20 in Height [Metric] 5.5880 cm Length 2.70 in Length [Metric] 6.8580 cm Manufacturer Siemens Material Glass Filled Nylon/Metal Mounting Type Locknut Number of Positions 2 Returnable N Series Command 52 Size 30 mm Standards ARRA CompliantBuy American ActRoHS CompliantCSA File No. LR6535UL File No. E22655 Stock Status NONSTOCK Terminal Type Screw Type 1-Pole UNSPSC 39122216 UPC 11 78308709708 UPC 12 783087097087 Width 1.90 in Width [Metric] 4.8260 cm Octagonal mounting nuts Positive indexing selectors Bifurcated movable contacts Attractive chrome plating Touch safe terminals Open type devices are designed for mounting in sheet metal enclosures or for mounting on flush plates 1-pole, 600 VAC/VDC 5000000 operating cycles Glass filled nylon insulation NEMA contact rating designation A600/P600 60 A/12 A 110/500 VAC AC-15 A neoprene actuator sealing ring to prevent oil and dust from penetrating to the contact blocks, a neoprene gasket to seal operator mounting hole and a chrome plated lock nut A neoprene actuator sealing ring to prevent oil and dust from penetrating to the contact blocks, a neoprene gasket to seal operator mounting hole and a chrome plated lock nut Die Cast Zinc Beze
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Actuator | Round Flush Button |
| ARRA Compliant | C |
| Bezel|Housing | Die Cast Zinc |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 52PA8A1K |
| Color | Black |
| Contact Configuration | 1NO |
| Contact Mode | Momentary |
| Contact Rating | 60/12 A at 110/500 VAC |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | NEMA 1/3/3R/4/4X/12/13/IP20/IP66 |
| Environmental Conditions | -35 to 70 deg C Operating Temperature |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Polished Chrome |
| Gross Weight Per Pack | 0.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509035 |
| Height | 2.20 in |
| Height [Metric] | 5.5880 cm |
| Length | 2.70 in |
| Length [Metric] | 6.8580 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Material | Glass Filled Nylon/Metal |
| Mounting Type | Locknut |
| Number of Positions | 2 |
| Returnable | N |
| Series | Command 52 |
| Size | 30 mm |
| Standards | ARRA CompliantBuy American ActRoHS CompliantCSA File No. LR6535UL File No. E22655 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Terminal Type | Screw |
| Type | 1-Pole |
| UNSPSC | 39122216 |
| UPC 11 | 78308709708 |
| UPC 12 | 783087097087 |
| Width | 1.90 in |
| Width [Metric] | 4.8260 cm |
| Octagonal mounting nuts |
| Positive indexing selectors |
| Bifurcated movable contacts |
| Attractive chrome plating |
| Touch safe terminals |
| Open type devices are designed for mounting in sheet metal enclosures or for mounting on flush plates |
| 1-pole, 600 VAC/VDC |
| 5000000 operating cycles |
| Glass filled nylon insulation |
| NEMA contact rating designation A600/P600 |
| 60 A/12 A 110/500 VAC AC-15 |
| A neoprene actuator sealing ring to prevent oil and dust from penetrating to the contact blocks, a neoprene gasket to seal operator mounting hole and a chrome plated lock nut |
| A neoprene actuator sealing ring to prevent oil and dust from penetrating to the contact blocks, a neoprene gasket to seal operator mounting hole and a chrome plated lock nut |
| Die Cast Zinc Beze |