or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 52MA3B12 Type 12/3 Potentiometer, 500 VAC/VDC, 4 mA, 2 W, 5 kOhm
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 52MA3B12 Type 12/3 Potentiometer, 500 VAC/VDC, 4 mA, 2 W, 5 kOhm
SKU88347
MFGR #52MA3B12
Your Cost: $176.40/ea
List: SIEMENS 52MA3B12 POTENTIOMETER-5K
SIEMENS 52MA3B12 POTENTIOMETER-5K
Actuator Lever Alternate Catalog Number US2:52MA3B12 Amperage Rating 4 mA Application Use in a control circuit requirig a convenient resistance control device. ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 52MA3B12 Country of Origin MX Currency USD Dimensions 30 mm W EU RoHS Indicator C Finish Black Gross Volume Per Pack 18.00 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.4500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.20 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8533310000 Height 2.2000 in Height [Metric] 5.5880 cm Length 3.1000 in Length [Metric] 7.8740 cm Manufacturer Siemens Material Metal Mounting Locknut Operating Temperature -35 to +70?C (-31 to +158?F) Power Rating 2 W Resistance 5 kOhm Returnable Y Size 30 mm Pilot Device Standard UL Listed File # E22655 & CSA Certified File # LR6535 Standards UL Listed Stock Status NONSTOCK Sub Brand Command/52 Temperature Range -31 to 158 °F Type Non-Illuminated UNSPSC 39122246 UPC 11 78308709419 UPC 12 783087094192 Voltage Rating 500 VAC//VDC Width 2.8000 in Width [Metric] 7.1120 cm Use in a control circuit requirig a convenient resistance control device.
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Actuator | Lever |
| Alternate Catalog Number | US2:52MA3B12 |
| Amperage Rating | 4 mA |
| Application | Use in a control circuit requirig a convenient resistance control device. |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 52MA3B12 |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 30 mm W |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Black |
| Gross Volume Per Pack | 18.00 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.4500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.20 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8533310000 |
| Height | 2.2000 in |
| Height [Metric] | 5.5880 cm |
| Length | 3.1000 in |
| Length [Metric] | 7.8740 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Material | Metal |
| Mounting | Locknut |
| Operating Temperature | -35 to +70?C (-31 to +158?F) |
| Power Rating | 2 W |
| Resistance | 5 kOhm |
| Returnable | Y |
| Size | 30 mm Pilot Device |
| Standard | UL Listed File # E22655 & CSA Certified File # LR6535 |
| Standards | UL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Command/52 |
| Temperature Range | -31 to 158 °F |
| Type | Non-Illuminated |
| UNSPSC | 39122246 |
| UPC 11 | 78308709419 |
| UPC 12 | 783087094192 |
| Voltage Rating | 500 VAC//VDC |
| Width | 2.8000 in |
| Width [Metric] | 7.1120 cm |
| Use in a control circuit requirig a convenient resistance control device. |