or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 52C101S 30MMSTATION,STAINLESS S
SKU953805
MFGR #52C101S
$/ea
SIEMENS 52C101S 30MMSTATION STAINLESS STEEL CMPLT 1HOLE
SIEMENS 52C101S 30MMSTATION STAINLESS STEEL CMPLT 1HOLE
Action Momentary Flush Alternate Catalog Number US2:52C101S ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 52C101S Contact Mode Momentary Contact Rating NEMA A600/P600 Country of Origin US Currency USD Enclosure NEMA 4X EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 225.00 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 1.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.82 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509035 Height 5.0000 in Height [Metric] 12.7000 cm Legend START Legend Color Black Length 9.0000 in Length [Metric] 22.8600 cm Material 304 Stainless Steel Mounting Flush Mounting Type Flush Returnable Y Series Class 52 Size 30 MM Mount Hole Diameter Standards CSA File No LR6535UL File No E22655 Sub Brand Command52 Type Heavy Duty UNSPSC 39121565 UPC 11 78308762663 UPC 12 783087626638 Width 5.0000 in Width [Metric] 12.7000 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Contact Configuration 1NO-1NC NEMA Rating NEMA 4X Number of Operators 1 Actuator Color: Black; Contact Configuration: 1 NO, 1 NC; Number Of Command Points: 1; Legend: START 30 mm water, oil tight and corrosion resistant
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Action | Momentary Flush |
| Alternate Catalog Number | US2:52C101S |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 52C101S |
| Contact Mode | Momentary |
| Contact Rating | NEMA A600/P600 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 4X |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 225.00 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 1.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.82 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509035 |
| Height | 5.0000 in |
| Height [Metric] | 12.7000 cm |
| Legend | START |
| Legend Color | Black |
| Length | 9.0000 in |
| Length [Metric] | 22.8600 cm |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting | Flush |
| Mounting Type | Flush |
| Returnable | Y |
| Series | Class 52 |
| Size | 30 MM Mount Hole Diameter |
| Standards | CSA File No LR6535UL File No E22655 |
| Sub Brand | Command52 |
| Type | Heavy Duty |
| UNSPSC | 39121565 |
| UPC 11 | 78308762663 |
| UPC 12 | 783087626638 |
| Width | 5.0000 in |
| Width [Metric] | 12.7000 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Contact Configuration | 1NO-1NC |
| NEMA Rating | NEMA 4X |
| Number of Operators | 1 |
| Actuator Color: Black; Contact Configuration: 1 NO, 1 NC; Number Of Command Points: 1; Legend: START |
| 30 mm water, oil tight and corrosion resistant |