or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 52BAR Contact Block, 1NO/1NC, 200 VAC at 0.25 A/200 VDC at 0.5 A/10 W Contact Rating
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 52BAR Contact Block, 1NO/1NC, 200 VAC at 0.25 A/200 VDC at 0.5 A/10 W Contact Rating
SKU436078
MFGR #52BAR
Your Cost: $131.49/ea
List: SIEMENS 52BAR REED SWITCH 2 POLE LOGIC REED
SIEMENS 52BAR REED SWITCH 2 POLE LOGIC REED
ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 52BAR Contact Configuration 1NO-1NC Contact Rating 0.25 A at 200 VAC/0.5 A at 200 VDC Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Gross Weight per Pack Metric 0.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509065 Height 1.80 in Height [Metric] 4.5720 cm Length 2.00 in Length [Metric] 5.0800 cm Manufacturer Siemens Returnable N Size 30 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL Listed Stock Status NONSTOCK Terminal Type Screw Type Hermetically Sealed Touch Safe UNSPSC 39122221 UPC 11 78308709332 UPC 12 783087093324 Width 1.80 in Width [Metric] 4.5720 cm Reed switch class 1, 2 pole logic reed
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 52BAR |
| Contact Configuration | 1NO-1NC |
| Contact Rating | 0.25 A at 200 VAC/0.5 A at 200 VDC |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Height | 1.80 in |
| Height [Metric] | 4.5720 cm |
| Length | 2.00 in |
| Length [Metric] | 5.0800 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Returnable | N |
| Size | 30 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedUL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Terminal Type | Screw |
| Type | Hermetically Sealed Touch Safe |
| UNSPSC | 39122221 |
| UPC 11 | 78308709332 |
| UPC 12 | 783087093324 |
| Width | 1.80 in |
| Width [Metric] | 4.5720 cm |
| Reed switch class 1, 2 pole logic reed |