or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 52AXGP Pushbutton Guard, 30 mm, For Use With Class 52 Non-Illuminated Basic Pushbutton, Metal, Black
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 52AXGP Pushbutton Guard, 30 mm, For Use With Class 52 Non-Illuminated Basic Pushbutton, Metal, Black
SKU486606
MFGR #52AXGP
$/ea
SIEMENS 52AXGP ACCESSORY, GUARD NEMA4XPUSHBUTTON
SIEMENS 52AXGP ACCESSORY, GUARD NEMA4XPUSHBUTTON
Alternate Catalog Number US2:52AXGP ARRA Compliant C Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 52AXGP Color Black Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 8.00 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 1.8000 in Height [Metric] 4.5720 cm Length 2.0000 in Length [Metric] 5.0800 cm Manufacturer Siemens Material Metal Returnable Y Size 30 mm Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Suitable For Use With Class 52 Non-Illuminated Basic Pushbutton UNSPSC 39122221 UPC 11 78308715232 UPC 12 783087152328 Width 1.8000 in Width [Metric] 4.5720 cm Indicator lights protects against accidental operation
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:52AXGP |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 52AXGP |
| Color | Black |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 8.00 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 1.8000 in |
| Height [Metric] | 4.5720 cm |
| Length | 2.0000 in |
| Length [Metric] | 5.0800 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Material | Metal |
| Returnable | Y |
| Size | 30 mm |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Suitable For Use With | Class 52 Non-Illuminated Basic Pushbutton |
| UNSPSC | 39122221 |
| UPC 11 | 78308715232 |
| UPC 12 | 783087152328 |
| Width | 1.8000 in |
| Width [Metric] | 4.5720 cm |
| Indicator lights protects against accidental operation |